Go to Top

1 KONU 1 YAZAR

1 Konu 1 Yazar: Aylin Öney Tan, ” Bir Bahar Bayramı”

Aylin Öney Tan
 

 

Bahar demek coşku demek, çiçeklerin açması, doğanın yeşermesi, hayatın yeniden canlanması demek. Karların arasından başını uzatan kardelen çiçeği, ışık gibi parlayan çiğdem demek. Anadolu’nun kadim kültürleri dört mevsimi de tam hakkıyla yaşayan bu eşsiz coğrafyada bahar kutlamalarına hep apayrı bir yer vermişler, sayfalara sığmaz bir bahar ayinleri manzumesi yazmışlar.

 

Hititlerin çiğdem festivali kuşkusuz bahar bayramlarının en çarpıcı olanı. Mart ayında günlerce süren bu

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Vedat Ozan, Dilimin Ucunda

 Dilimin  Ucunda              
                                                                                   

“Ayy, tanıyorum bu kokuyu! Hatta adı dilimin ucunda da, söyleyemiyorum bir türlü” cümlesini muhtemelen ya söylemiş ya da işitmişsinizdir. Aslında çok da doğru bir cümle değildir; zira bir türlü söylenemeyen o ad, dilin ucunda değil beynin bir köşesindedir.

Dil, göz, kulak gibi organlar duyusal algı organlarımız. Ancak iş sanıldığı gibi sadece duyusal algı organlarımızda bitmiyor. Tanımlama yapabilmemiz ve devamında davranış biçimleri geliştirebilmemiz, muhatap olduğumuz duyusal uyarıların

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Sinan Hamamsarılar, Köfte Ekmeğine Tanen Arayanlara…

Köfte Ekmeğine Tanen Arayanlara…
 

Anadolu’nun köfte ekmekle büyümüş çocukları, şu günlerinde yetişkinliklerine denk gelen bir burger patlamasıyla karşı karşıyalar. Peki bu burger çılgınlığı esnasında şarabına uygun burgeri ya da tam tersi burgerine uygun şarabı bulmak isteyeneler ne yapmalı? İşte bu soruya cevap olabilmek adına sizlere bazı kısa notlar hazırladık.

 

Baştan sınırları çizelim mi? Burger şarabı diye bir genelleme YOKTUR ve hatta olmamalıdır! Bundan anlamanız gereken aslında

Devamını Oku

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”