Go to Top

1 KONU 1 YAZAR

1 Konu 1 Yazar: Tuba Şatana, Aşçı Adayları Hazır Mısınız?

İnsanların doymak ihtiyacının uzantısı demek yanlış olmayacaktır aşçılık mesleğine. Ev dışında yemek yiyen insanları doyurmak için yemek pişirmek ve bunun karşılığında da para kazanmak ile başlayan bu naif meslek, şu an dünyanın en prestijli, en havalı mesleği belki de.

Değişik malzemeleri, değişik pişirme tekniklerini kullanarak yenilecek sanat yapmak da aşçılık, buna günümüzdeki fine dining’i örnek olarak verebilirim, esnaf lokantasında her gün sıcacık ev yemeği yapmak da. Ve bence ikisi

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Onur Daylan, Halil İbrahim Sofrası: Bir Ütopik ve Distopik İştah

Bu yazının genişletilmiş İngilizce versiyonu Kök Projekt tarafından 2-8 Aralık 2016 tarihlerinde gerçekleşen Avustralya Gastronomi Sempozyumu’nda sunulmuştur.

Ütopya… İnsanlar için vaat edilen yeni topraklar, yeni bir cennet belki de. Ulaşmak istediğimiz, herkesin mutlu, müreffeh olduğuna kanaat getirdiğimiz bir toprak. Bu ülke Thomas More (1478-1535) tarafından hayâl edildi. Dönemi itibarıyla yankı uyandırdı, birçok ardılına ilham verdi.
More’un hayal ettiği sofrayı acaba Barış Manço’nun Halil İbrahim sofrasında bulabilir miyiz? Orada anlatılan

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Jilber Barutçiyan, Mantarların Kare Ası

Yaz sonu yağmurlarıyla başlayan ve kış aylarına kadar süren dönem mantar tutkunlarının “av” sezonudur. Doğada mantarlar üremek için ılıman sıcaklıklara ve yağmurun getirdiği neme ihtiyaç duyarlar.

Doğada yetişen mantarlar konusunda Türkiye özellikle Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında tartışılmaz bir zenginliğe sahip. Dünya mutfaklarında yer etmiş değerli mantar türlerinin tamamı ülkemizde bol miktarlarda yetişiyor. Avrupa’da nadir bulunan, kimileri koruma altına alınmış türler bile ülkemizde bol miktarlarda bulunabiliyor.

Yurtdışındaki meslektaşlarımla yenen ve değerli

Devamını Oku

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”