Go to Top

100. Absinthe nedir?

Anasonlu içkiler kategorisine dahil olup, bir likör türü olan absinthe, içinde hammadde olarak anason dışında ayrıca rezene ve pelin otu da bulunmaktadır. Alkol oranı %60-70 abv’dir. Görüntü itibarıyla renksiz olabileceği gibi genelde limon yeşili veya zümrüt yeşili renkli olanlar daha çok bilinmektedir.

Diğer alkollü içkilerin aksine çok daha çılgın bir ünü olan absinthe, genelde insanlarda, pelin otunun içindeki etken maddelerden kaynaklanan, çeşitli halisünasyonlara sebep olduğu anlaşılmış, daha sonrasında (1906) Brezilya, (1906)Belçika, (1909)Hollanda, (1910)İsviçre, (1912)ABD ve (1915) Fransa’da yasaklanmıştır.

  1. yy’dan itibaren, Fransa’da absinthe’in insanlar üzerinde yarattığı etkiler toplum içinde patlak vermeye başlamıştır. O zamanlarda yayınlanan bilimsel yazılarda bile absinthe’in çeşitli ruh hastalıklarına sebep olduğu yazmaktadır.Bunun gibi bir çok olay üst üste gelmeye başlayınca 7 Ocak 1915 yılında absinthe Fransa’da yasaklanmıştır.

1990lardan itibsren absinthe modası yeniden canlanmaya başladı.Bazı üreticiler de o dönemde absinthe üretiminin yasak olmadığı Britanya, İspanya gibi ülkelerde yeniden fabrika açıp, üretim sürecini yeniden başlattılar.

Günümüzde AB düzenlemeleri absinthe’de insanlar üzerinde meydana gelen zararlı etkenleri engellemek amacıyla, pelin otu içindeki thujone miktarını yasal sınırlamalara tabi tutmuştur.

Absinthe genel olarak 3 tip şekilde tüketilebilir; delikli bir kaşık üzerine koyulan küp şeker üzerinden dökülüp, sonra alkolü yakarak; veya bir miktar soğuk su ile ya da kokteyllere eklenerek tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”