Go to Top

12. Sherry nedir?

Sherry de yine port gibi farklı stillerde üretilir.  Fakat öncesinde hepsi “Palomino” üzümünden yapılan sade, sek ve düşük asitli bir şarap kullanılır. Sherrydeki fermentasyon süreci, “Solera Sitemi’”nden geçer. Fakat sherrynin solera sisteminden olgulaşma sürecine geçmeden önce, şarabı güçlendirmek için alkol eklenir. Solera sistemi şaraba meşe aroması vermeyecek eski meşe fıçılarda olgunlaştırılır.

(Buraya solera sisteminin bir görseli eklenebilir)

Solera ssitemi genel olarak belirli oranlarda genç ve daha yaşlı şarapları harmanlamaya yarayan bir düzendir. Çoğu aroma bu olgunlaşma sürecinde gelişir ve harmanlama sürecinde tutarlı stilde şaraplar üretilir.

Sherry olgunlaştırıldıktan sonra tatlandırılabilir.

Sherry Stilleri:

Fino ve Manzanilla Sherry: Açık renk, sek, orta gövdeli ve 15% oranın alkol ihtiva eder. Yüzeyinde, olgunlaşma sürecinde oluşan flor tabakası meydana gelmiştir ve bu tabaka şarabın tazeliğini korumasına yardımcı olur.

Pale Cream Sherry ise, konsantre şıra ile tatlandırılmış genç Fino Şaraplardır.

Amontillado: Alkol derecesi %15’ün üzerinde olduğundan(genelde %17’dir) şaraplta artık flor tabakası yoktur ve şarap oksitlenmeye başlar. Oksitlenmeye başlayınca şarap koyu sarı rengi alır ve fındıksı aromalar geliştirmeye başlar.Büyük çoğunluğu sek şaraptır.

Oloroso: Bu stilde alkol oranı %18’dir.Flor tabakası önceki stilde olduğu gibi artık yoktur. Koyu kahverengi, tam gövdeli, çekirdeksi ve hayvansı aromalar ihtiva eder.

Oloroso şarapları da yine sektir. Fakat bazıları yine tatlandırılabilir. Tatlandırılan oloroso sherryler Cream Sherry olarak adlandırılır.

Pedro Ximenez(PX): Güneşte kurultulmuş Pedro Ximenez üzümlerinden üretilen oldukça tatlı bir sherrydir.Yüksek şeker oranı nedeniyle şurubumsu bir kıvama sahiptir. Genelde en iyi sherryleri tatlandırmak için kullanılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”