Go to Top

20. Asmalarda verimliliği etkileyen temel etmenler nelerdir?

Bahsedilen verimlilik,bir büyüme sezonu içinde asmada yer alan tomurcuk ve yaprakların ağırlığı ile hesaplanır. Bu ağırlık ne kadar fazla olursa, asmada o kadar çok büyüme gerçekleşir.

Asmalarda yetişen üzümlerin verimliliğini sağlamaları için doğadan temin etmeleri gereken bazı öğeler mvcuttur.Bunları genel haliyle sıralarsak;

  • Su (Yağmurla veya yeraltı suları olabilir)
  • Sıcaklık
  • Topraktaki verimli mineraller, maddeler
  • Güneş Işığı

Asmanın üzerinde yer alan tomurcuk, mahsül miktarına göre, bu ögelere daha çok veya daha az ihtiyaç olabilmektedir.Yetiştirme tercihi bağcıdan bağcıya göre değişebilmektedir. Bağcı çok miktarda mahsülle yüksek verim isteyeceği gibi; yine yüksek verimle daha az miktarda mahsül isteyebilir.

Bu verimliliği yönetebilmek için;

Bağ alanı kuraksa; fakat yeraltı suları bakımından zengin bir yerse, bağlar daha derin bir çukura dikilebilir, köklerinin yeraltı sularına inecek şekilde ilerlemesi sağlanabilir. Bunun dışında asmadaki tomurcuk sayısı yine önemli bir etken bu sayı, budama teknikleriyle arttırılabilir veya azaltılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”