Go to Top

22. Marsala nedir?

İtalya’nın Sicilya bölgesine özgü, bir fortifiye şaraptır. Tam gövdeli ve orta asiditeye sahiptir.Baskın aromalar, meşemsi aromalar, vanilya, tatlı tropik ve kuru meyveler olarak sıralanabilir.

Yıllandırma stillerine göre farklı renkler alabilirler, yıllandırma sürelerine göre de farklı terimlerle etiketlendirilirler:

Fine: 1 senelik yıllandırılanlar.

Superior: 2 sene yıllandırılanlar

Superior Reserve: Sek-yarı tatlı arası minimum 4 sene yıllandırılması gerekmektedir

Virgin Solera: Sek. Minimum 5 sene yıllandırılması gerekmektedir.

Virgin Straveccihio/Virgin Resrve: Sek. Minimum 10 sene yıllandırılması gerekmektedir.

Tatlılık dereceleri aşağıdaki gibi olmaktadır:
Sek(Secco): 0-40 g/L

Yarı Tatlı (Semisecco): 40-100 g/L

Tatlı (Dolce): En az 100g/L

Marsala yemek yapımında da sık kullanılan bir şaraptır. Tatlı Mersala,Etlerin yanına yapılacak tatlı sosların yapımında veya direkt olarak tatlılarda kullanılabilir. Sek Marsala da yine et yemeklerine özellikle meşemsi aromalarla tatlandırılması için kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”