Go to Top

23.Yüksek alkollü içkiler damakta nasıl değerlendirilir?

İçkiyi tatmadan önce, yine biraz su eklemeniz faydalı olabilir. Su eklemek, içkiyi daha iyi anlamanızı sağlar ve damağınızın uyuşmasını yavaşlatır. Yüksek alkollü içki tadımlarına alışkın değilseniz damağınız çok hızlı bir şekilde uyuşabilir. İçkiyi ağzınızda çevirin. Tadını aldığınız aromaları belirleyin. Aromaları hafif, orta veya belirgin olarak sınıflandırın. Aromaları iyice anlamaya çalışın. Tüm aromalar aşağıdaki kategorilerden birinde yer almalıdır:

  • Çiçeksi veya Meyvemsi
  • Otsu veya Tahılsı
  • Baharatlı
  • Meşemsi

Tüm yüksek alkollü içkilerde alkol oranı yüksektir. Alkol yumuşak mı ve içkiyle bütünleşmiş mi? Yoksa diğer içkilere kıyasla daha mı sert? İçkinin gövdesini değerlendirin; hafif mi, orta mı, yoksa tam gövdeli mi? İçkilerin çoğu sektir, ancak bazıları olgunlaşma sürecinde odundan gelen hafif bir tatlılık kazanabilir. Likörlere ise şeker eklenir ve zaten tatlı olmaları beklenir. İçkinin tatlı olup olmadığını belirleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”