Go to Top

35. Chenin Blanc nedir?

Genelde orta gövdeli, yüksek asitli ve meşesiz şaraplardır. Narenciye, tropik  ve yeşil meyve aromaları ve otsu aroma profilleri mecvuttur. Chenin Blanc tıpkı Riesling, Pinot Gris ve Semillon gibi asil küfe duyarlı bir üzüm türüdür. Fransa’da Loire Bölgesinde Vouvray AC ile ve yine aynı bölgede soğuk iklime sahip olan Touraine’de üretimi yapılmaktadır.

Yeni Dünya örneklerinden Güney Afrika’da sıcak iklime sahip olmasına rağmen, Cape Doctor rüzgarı sayesinde orta veya yüksek seviyedeki asiditelerini koruyabilmektedirler. Monosepaj olduğu gibi Chardonnay ile de kupaja girer.Günümüzde Güney Afrika’da meşeye giren üst kalite Chenin Blanc üretimi ise giderek artmaktadır.

Avusturalya’da ise, Chardonnay yerine kupaja Semillon ile girer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”