Go to Top

5.Şarap Üretimi nasıl gerçekleşmektedir?

Bağlarda ve üretim tesislerinde üzümle doğal olarak birlikte yaşayan mikro organizmalara maya adı verilir. Mayalar, yaşayabilmek için üzüm şırasında bulunan şekerle beslenir, fermantasyon (mayalanma) yoluyla, şekeri alkole ve karbondioksit gazına dönüştürür.

Neredeyse tüm üzüm çeşitlerinde etli kısım beyazdır.

Beyaz şarap yapımında, kırmızı ve roze şarap yapımından farklı olarak, önce salkımlarından taneler ayrılır, bu sayede kabukları çatlatılır. Sonrasında ortaya çıkan şıra içine maya eklenerek fermentasyon işleminden geçirilir.Fermentasyon genelde 12-22 °C aralığında gerçekleşir ve 2 ile 4 hafta arası sürer. Sonrasında olgunlaştırmaya bırakılır. Bunun süresi de yine, oluşturulmak istene beyaz şarabın sitiline göre değişir.Hem fermentasyon hem olgunlaştırma meşe fıçıda veya çelik tanklarda gerçekleşebilir.

 

 

 

Kırmızı ve roze şarapların rengi, mayalanma sırasında kabukların kullanılmasından gelir. Eğer kabuklar ilk aşamalarda ayrılırsa çok az renk olur veya hiç olmaz. Siyah üzümlerden roze şarap da bu şekilde yapılır. Beyaz şarap, hem siyah hem de beyaz üzümlerden yapılabilir. Kırmızı ve roze şarap ise sadece siyah üzümlerden yapılabilir.Bu yüzden kırmızı /roze şarap yapımında önce fermentasyon sonra presleme uygulanır, geri kalan işlem beyaz şarap yapımındakiyle aynıdır.Kırmızı şaraptaki fermentasyon sıcaklığı 20-32°C aralığında gerçekleşmektedir.

 

 

 

Kırmızı şaraplar gibi, roze şaraplarda siyah üzümlerden üretilir. Üretim yöntemi kırmızı şaraplara benzese dahi, fermantasyon işleminin beyaz şaraplar gibi daha düşük bir sıcaklıkta (15-22 °C) olması gerekir. Ayrıca kabuklarla temas etme süresi kırmızı şaraplara göre daha kısadır. “Blush” olarak etiketlenen şarapların yapımı da bu şekildedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”