Go to Top

6. Önoloji nedir, önolog kime denir?

Önoloji, şarap ve şarap yapımı ile ilgilenen bilim dalıdır.
Önolog ise; şarabın kalitesinden sorumlu kişidir. Üzümün toplanmasından vinifikasyona, şişelemeye, üretimin tüm süreçlerini kontrol etmekle görevlidir.
Örnek vermek gerekirse; Fransa’da eskiden, şarap konusunda uzman kişiler üretimi kontrol etmek ve destek vermek amacıyla şatolara gider ve tadım yaparlardı. Bu kişiler, bir nevi aile doktoru gibi, sadece şarabı tatmakla kalmaz, üreticiyle sohbet eder, onları rahatlatırmış. Şimdi de önologlar hasattan sonra yapılan tadımın ardından, doktor gibi reçete yazarlar; bağcıya yön verir, müşterilerin istediği analizleri, yorumları yaparlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”