Go to Top

61.Narince nedir?

Narince, ülkmenizde karasal iklimin etkisiyle daha verimli olgunlaştığı için Karadeniz bölgesinde, Tokat ilinde  yetiştirilmekle birlikte aynı zamanda; Kapadokya’da da yetiştirilmektedir. Narinceden üretilen şaraplar çoğunlukla meşesizdir ve genç tüketime uygundur. Fakat az da olsa meşeye giren örnekleri de mevcuttur.

Damakta orta ile tam gövdeli, düşük asitli ve orta alkol yapısına sdahiptir. Aomalar açısından isminden de çağrısışım yapabileceği gibi  portakal, greyfurt gibi narenciye aromalarını taşımakla birlikte limon, olguınlaşmış elma, armut ve kayısı gibi aromaları da ayrıca taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”