Go to Top

62. Bourbon Viski nedir?

ABD’de her yerde üretilebilen bir Amerikan stilidir, ancak büyük çoğunluğu Kentucky’de üretilir ve olgunlaştırılır. Üretiminde farklı tahılların karışımı kullanılabilir, ama en az %51’i mısırdan oluşmalıdır. Mısırdan üretilen içkiler diğer tahıl bazlı içkilere kıyasla daha tatlıdır ve tahıl ve çiçek aromaları taşır. Bourbon, düşük oranda alkol içeren, ancak sert bir içki elde etmek üzere damıtılır. Daha sonra alazlanmış yeni meşe fıçılarda olgunlaştırılır ve vanilya, tatlı hindistan cevizi, meyve, bal gibi aromalar geliştirerek hafif bir tatlılık kazanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”