Go to Top

63. Pinot Noir nedir?

İnce kabuklu siyah üzüm türlerinden olan Pinot Noir, ılıman veya soğuk iklimlerde verimli olarak yetiştirilmektedir. Verimli yerlerde yetiştirilirse, bitkisel veya hayvansı aromalar geliştirmekle birlikte, aynı zamana kırmızı meyve aromaları ihtiva eder. Çok az örneği (genelde Burgundy’dekiler) yıllandırılmaya uygun olmakla birlikte, pinot noir örnekleri genç tüketime uygundur.

Ortaya çıkan şaraplar, genelde düşük veya orta tanenli, açık kırmızı renk veren şaraplardır. Dünyada Fransa-Burdundy, Almanya’da Pfalz ve Baden; Avusturalya ve Yeni Zellanda,ABD-Carneros-Sonoma ve Oregon, Şili-Casablanca, Güney Afrika’da Walker Bay’de iyi Pinot Noir örneklerine ratlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”