Go to Top

65. Shiraz nedir?

Syrah üzümünüden üretilen şaraplar genelde tam gövdeli, yüksek tanenli,koyu kırmızı renkli, kırmızı ve siyah meyve aromalarıyla, çikolata aromaları içerir.

En iyi örnekleri olgunlaştırıldıkça hayvansı ve bitkisel aromalar geliştirir.Bunun dışında syrah ılıman ve sıcak iklimler için elverişlidir. Soğuk iklimlerde olgunlaşamaz.

Fıçıda olgunlaştırılmaya ayrıca uygundur. Yıllandıkça tütsü, is, vanilya, gibi  meşye özgü aromalar kazanır.

Syrah genelde Grenache üzüm türüyle kupaja girer, Syrah temelli bir şaraba Grenache eklenmesi şarabı daha alkollü ,düşük tanenli ve astili ve daha kırmızı ameyve aromalarının bol olduğu bir şarap yapar.

Grenache temelli bir şaraba Syrah eklenmesi, renk, tanen ve asidite düzeyini arttırır. Ayrıca şaraba siyah meyve aromaları kazandırır.

Fransa Rhone bölgesi ve Avusturalya(Hunter Vadisi, Mclaren ve Barossa Vadisi)’da Syrah-Grenache kupajına sıkça rastlayabilirisiniz.

Bunun dışında Syrah-Viognier kupajının da popülerliği giderek artmaktadır.  Bu üretim sürecinde Syrah fermentasyon halindeyken içine beyaz üzümler eklenir. Viognier kupaja, yumuşaklık ve tropik meyve aromaları kazandırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”