Go to Top

67. Grüner Veltliner nedir?

  • Avusturya’nın özellikle dış pazarda büyük ölçüde tanınmasını sağlayan üzüm türü olduğunu söyleyebiliriz.
  • Hızlı olgunlaşma sürecinden geçirilip, yüksek hacimde üretilen şaraplarda taze aromalar mevcuttur,fakat damakta kalıcılığı fazla değildir.
  • Yüksek hacim grubu dışında üretilen örneklerde, tam gövdeli, yeşil biber, narenciye ve çekirdekli meyve aromaları ve üzümün bünyesinde olan, yüksek asidite yine şaraba yansımaktadır.
  • Bazı örnekleri yıllandırılmaya uygundur. Yıllandırıldıkça bal ve fındıksı aromalar geliştirir.Yıllandırma işlemi çelik tanklarda olableceği gibi, eski meşe fıçılarında da gerçekleştirilebilir.
  • Avusturyas dışında, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyetin’de de Grüner Veltliner’den şarap üretimi yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”