Go to Top

68. İtalya’da yetişen yerli beyaz üzüm türlerinden yapılan şaraplar nelerdir?

Kuzey İtalya bölgesinde yer alan Veneto IGT etiketli şaraplar Pinot Grigio’dan üretilmektedir. Valpolicella DOC veya Valpolicella Classico DOC adı altında etiketlenenler ise Corvina diye adlandırılınan bir beyaz yerel üzüm türünden üretilmiştir. Ayrıca Soave olarak etiketlenen  şarapların Garganega aslı üzümden üretilmekte ve Soave DOC veya Soave Classico DOC olarak etiketlenmektedir.

Piemonte’nin Güney batısında bulunan Gavi DOCG ise Cortese’den üretilmektedir.

Güney İtalya’da ise Fiano ve Grecio yerel üzüm türlerinden o bölgenin en iyi beyaz şarapları üretilmektedir.Üretilenler, Fiaono di Avellino DOCG ve Greco di Tufo DOCG adı altında etiketlenmektedir.

Yine İtalya’nın doğusunda Verdicchio üzümünden Verdicchio dei Catelli di Jesi DOC isimli bölgesinde beyaz şarap üretimi yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”