Go to Top

69. İtalya’da yetişen yerli siyah üzüm türlerinden yapılan şaraplar nelerdir?

İtalya’nın kuzeyinde öne çıkan şaraplardan, Barolo DOCG ve Barbaresco DOCG Nebbiolo üzümünden üretilmektedir.Aralarındanki belirgin farktan bahsedecek olursak Barbaresco daha alçak rakımda üretildiği  ve üzümler daha iyi olduğunlaştığından dolayı aromasındaki meyvemsilik daha ön plana çıkmkatadır.

İtalya’nın merkezinde bulunan Lazio’da Malvasia ve Trebbiano üzümlerinin kupajından, Frascati DOC etiketli kırmızı şarap üretimi gerçekleşmektedir.

Toscana’da bulunan, dünya çapında ismi duyulan Chianti de Sangiovese üzümünüden üretilmektedir.Yine Toscana’nın güneyinde bulunan ve Brunello di Montalcino DOCG etiketli şaraplar da yine sadece Sangiovese’den üretilmektedir. Fakat Vino  Nobile di Montepulciano DOCG’de ise Sangiovese dışında bölgede izin verilen diğe rüzüm türleri de kullanılabilir.

Abruzzo bölgesinde öne çıkan Montepulciano üzümünden Montepulciano d’Abruzzo etiketiyle şarap üretilmektedir. Burada bahsi geçen Montepulciao’nun hemen üst paragrafta bahsetmiş olduğumuz Toscana’da yer alan şehirle herhangi bir alakası yoktur.

Puglia Primitivo(Zinfandel)’den üretilen şaraplarıyla ön plana çıkarken; yine Güney itlaya’da Aglianico üzümünüden Taurasi DOCG kırmızı şarabı Campania bölgesinde tanınmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”