Go to Top

72. Tokaji nedir?

Kuzeydoğu Macaristan’da, Tokai bölgesinde üretilen şaraplardır. Bu bölgede sek ve orta tatlı şaraplar ortaya çıkar. Şaraplar, tatlılık derecesini belirten puttonyos numaralarına göre sınıflandırılırlar. Tokaji şarapları, meşede uzun süre olgunlaştırıldıkları için sarı renklidir.Dolgun gövdeli, tatlı, orta alkollü ve yüksek asitli şaraplardır. Yoğun kuru meyve ve tatlı baharat aromaları içerirler ve olgunlaşırken fındık, kahve, karamel ve bal aromaları geliştirirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”