Go to Top

81. Bir Alman şarabının etiketine baktığımız zaman hangi terimlere ratlayabiliriz?

Almanya’da PDO etiketli diyebileceğimiz yasal olarak 13 adet bölge mevcuttur.Burada üretilen şaraplar 6 Prädikatswein derecesine sahip olabilir.Bu dereceler şarabın tatlılık derecesini gösterir. Aşağıdaki terimler şarapta bulunan en az şeker miktarından tatlı şaraba doğru sıralanmıştır:

  • Kabinett
  • Spatlese
  • Auslese
  • Beerenauslese(BA)
  • Eiswein (Ice Wine)
  • Trockenbeerenauslese

Sek olan şaraplar “torcken” olarak etiketlenmektedir.

Etiketinde VPD (Verband Deutscher Pradikatsweingüter)kısaltması olan şaraplar, Alman şarap üreticilerinin kurmuş olduğu bir organizasyondur. Buraya üye olan üreticilerin bağları belirli standartlara saihp olduğundan dolayı, bu bölgelerin Almanya’daki en iyi şarap bölgeleri olduğunu söyleyebiliriz.

GG (Grosses Gewachs) ise o bağda üretilen üzümün ve üretilen şaraın VDP Organizasyonu taarfından izin verildiğini belirtmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”