Go to Top

83. Tokaji’da yer alan puttony (tatlılık seviyesi) düzeyleri nelerdir?

Tokaji üretimi sonucunda,bünyesinde kada rdüzeyde şeker barındırırsa o seviyedeki bir puttony seviyesi ile adlandırılmaktadır. Bu seviyelerin tablosunu da aşağıda bulabilirsiniz:

  • 3 puttonuyos: 60g/L
  • 4 puttonyos: 90 g/L
  • 5 puttonyos: 120g/L
  • 6 puttonyos: 150 g/L

Bu seviyelendirmenin en üst sırasında Aszu Eszencia yer almaktadır. Bağlardaki en iyi hasat zamanlarında üretimi yapılmaktadır. Bu da bünyesinde litre başına 180 gram şeker ihtiva eder.

Ek bilgi olarak Tokaji Ezsencia olarak adlandırılan, oldukça nadir üretilen bir tatlı şarap da mevcuttur. Bu da yine diğerlerinden çok daha yüksek miktarda şekeri bünyesinde barındırır; litre başına 450gram şeker ihtiva eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”