Go to Top

84. Dünyanın başka bölgelerinde üretilen fortifiye ürünlere örnekler hangileridir?

Aşağıda oluşturulan listede Farklı ülkelerde üretilen fortifiye şarapları ve isimlendirmelerini bulabilirsiniz:

Fransa’da aşağıda yer alanlar Muscat üzümünün fortifye şarap olarak üretilmesi sonucu oluşmuştur. Bunlar Vin Doux Naturels (VDN)olarak isimlendirilmektedir.

  • Rhone Bölgesinde yer alan-Muscat de Baumes de Venise AC
  • Languedoc’da-Muscat de Saint Jean de Minervois AC
  • Rousillon-Muscat de Riversaltes AC ayrıca Grencahe VDN olarak üretilen bir fortifiye şarap da mevcuttur.

Yeni Dünya’dan örneklere bakacak olursak, Avusturalya,Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da üretilen çeşitli örnekler mevcuttur.Bunlardan en çok bilineni; Avusturalya’da Victoria’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan ve oldukça sıcak bir bölge olan Rutherglen Muscat’ıdır.Bünyesinde oldukça tatlı, kuru ve marmelat meyve aromaları, karamel, kahve ve fındıksı aromalar taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”