Go to Top

93. Uzo (Ouzo) nedir?

Tarımsal kökenli etil alkolün başta Chios adasına özgü sakız olmak üzere, anason, yıldız anason, rezene gibi değişik bitkisel girdiler ile aromatize edilmesi suretiyle hazırlanan az şekerli, rensiz, genellikle %40 alkol derecesi civarında şişelenen Yunanistan’ın ünlü anason aromalı distile alkollü içkisi.

Üretimi AB mevzuatı ile hükümlere bağlanmış olan uzo:

  • Sadece Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminde üretilebilir.
  • Üretimnde kullanılan alkolün en az %20 ‘si aromatik tohumlar ve diğer bitkisel girdilerin ilavesiyle doğrudan imbikten çekilmiş aromatize etil alkol olması gereklidir.

Genelde 1 ölçek uzoya 4 ölçek su ilave edilir.

Yurtdışındaki Yunan restoranlarında uzoyu shot bardaklarınsa starter olarak servis edilmesinin yanı sıra,Yunaistan’daki geleneksel kullanımı Türkiye’deki rakı geleneğine benzeyen meze eşlindeki sofralarda yer bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”