Go to Top

95. Arak Nedir?

Arapça’da “ter” anlamına gelen, distilasyon işlemindeki ürün akışını terlemeye ve imbikten akan ürünün ter damlasına benzetilmesinden dolayı, dilsel, yöresel, kültürel farklılıklar gösterse de tarih boyunca, Doğu Hindistan’da Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya; Orta Asya’dan Doğu Avrupa’ya uzanan geniş coğrafyada imbik yardımıyla üretilen distile içecekleri genel olarak verilen isimdir.

Arak sözcüğünün rakı sözcüğünün kökeni olduğuna dair güçlü bir uzlaşma vardır. Bunun en önemli kanotlarından biri de 17. Yüzyılda  İzmir’i ziyaret eden ünlü Franszı doğubilimci Antoine Galland’ın bugün rakı üretiminde yaygınlıkla kullanıldığı gibi kuru üzümden üretilen arak içkisinin halk arasında yaygınlıkla tüketildiğini ve günümüzün rakı kültürüne bazner özellikler oluşturması rakının araktan geldiğinin önemli bulgularından bir tanesidir. Başka bir örnekle; yine 17.yy’da Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”sinde  devrin arak türlerini aktarırken “rakı” sözcüğünün kullanmıştır.

Yine eskiden Osmanlı coğrafyası içinde yer alan Irsak’ın Kerkük şehrinde üzüm suması ve anason aromasıyla üretilen distile alkollü içkiye rakı yerine arak denmesi yine kavramlar arasındaki akrabalığı göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”