Go to Top

96. Sambuca nedir?

Tarımsal kökenli etil alkolün, yıldız anason yanında birçok değişik bitkisel girdi ile  aromalandırılması suretiyle, üretilen ve genellikle %40 alkol oranı ihtiva eden, yüksek miktarda şeker içeren, renksiz ve koyu renkli çeşitleri olan İtalya’nın ünlü anason likörü.

İçine birkaç kahve çekirdeği atılaran shot bardağında servis edilen sambuca, Christmas ve evlilik kutlamalarınınbaşlangıç; önemli yemek davetlerinin kapanış seremonisinin en tipik detayıdır. İçiner kahve çekirdeği atılrak servis edilmesinin nedeni de İtalya’nı ekonomisinin tarıma daynadığı günlerden kalma ve kahvenin o dönem için pahalı bir ticari meta olmasıdır. İçine atılan çekirdek miktarı kişiye gösterilen itibarı simgelemektedir.

Kuzey Amerika’da sambucanın bu kadar popüler olmasının sebebi ise, ABD’nin kuruluşundaki erken italyan yerleşimcilere bağlamak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”