Go to Top

97.Grappa Nedir?

  1. yy’dan itibaren, o zamanlarda mavi yakalıların içkisi olan grappa (günümüzde artık böyle bir imajı kalmamıştır) Kuzey İtalya’da ortaya çıkmıştır. Hammaddesi, şarap yapımından arta kalan üzüm posasıdır(vinaccia).

Üzüm posası; taze, nemli ve iyi kalitede olmalıdır. Şarap yapımından elde edilmiş olan posa, bozulmaması için direkt Grappa üreticisine aktarılmalıdır. Ayrıca içinde sadece posa olmasına, sap olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü saplar üretim esnasında metanol üretimine sebep olur. Üretiminde hem klasik imbik; hem de kontinü sistem kullanılabilir. Üretiminde kullanılan belirli bir üzüm türü yoktur. Fakat siyah üzüm bünyesinde daha az metanol olması, daha aromalı olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Tek bir üzüm ekstratı veya kupaj olarak da üretimi yapılabilir. Bu, tamamen, üreticinin nasıl bir aroma istemesiyle alakalıdır.

Grappalar genelde genç tüketime uygun renksiz bir alkollü içkidir. Fakat çok az bir kısmı kısa bir sürede olsa yıllandırılabilme özelliğine sahiptir.

Diğer  ülkelerde üzüm posasından elde edilen alkollü içkilere:

  • Fransa: Marc
  • Portekiz: Bagaceria
  • İspanya: Oujo diye adlandırılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”