Go to Top

97.Grappa Nedir?

  1. yy’dan itibaren, o zamanlarda mavi yakalıların içkisi olan grappa (günümüzde artık böyle bir imajı kalmamıştır) Kuzey İtalya’da ortaya çıkmıştır. Hammaddesi, şarap yapımından arta kalan üzüm posasıdır(vinaccia).

Üzüm posası; taze, nemli ve iyi kalitede olmalıdır. Şarap yapımından elde edilmiş olan posa, bozulmaması için direkt Grappa üreticisine aktarılmalıdır. Ayrıca içinde sadece posa olmasına, sap olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü saplar üretim esnasında metanol üretimine sebep olur. Üretiminde hem klasik imbik; hem de kontinü sistem kullanılabilir. Üretiminde kullanılan belirli bir üzüm türü yoktur. Fakat siyah üzüm bünyesinde daha az metanol olması, daha aromalı olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Tek bir üzüm ekstratı veya kupaj olarak da üretimi yapılabilir. Bu, tamamen, üreticinin nasıl bir aroma istemesiyle alakalıdır.

Grappalar genelde genç tüketime uygun renksiz bir alkollü içkidir. Fakat çok az bir kısmı kısa bir sürede olsa yıllandırılabilme özelliğine sahiptir.

Diğer  ülkelerde üzüm posasından elde edilen alkollü içkilere:

  • Fransa: Marc
  • Portekiz: Bagaceria
  • İspanya: Oujo diye adlandırılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir