Go to Top

98.Bitter türleri nelerdir?

Bitterlar ‘ın üretim şekli tıpkı likörlerdeki gibidir. Önceleri sağlık amaçlı kullanılan bitterler; çeşitli baharatlar, tohumlar ve meyvelerden üretilebiliriler. Daha sonraları tedavi amaçlı kullanımdan kalkan bitterlar, kokteyllere tat ve aroma katmak için kullanılmışlardır.Bazı meşhur bitterlardan örnek vermek gerekirse:

  • Peychauds Sezarac kokteylinde kullanılan içinde kantaron otu olan ve çiçeksi aromalar taşıyan 1830 yılında Antoine Amedee Peychaud tarafında geliştirilmiştir.
  • Angostura bitters (özellikle şişesinden daha uzun etiketiyle tanınabilir) yine içinde kantaron otu, çeşitli otlar ve baharatlar barındıran Trinidad Tobago’da üretilen yine bir bitter örneğidir.

Bitterlar bahsettiğimz üzere genelde koktelyllerde kullanılabildiği igib, ayrıca sek olarak da tüketilebilmektedir (aperatif veya digestif olarak) Aradaki fark aslında şu şekildedir; şişenin kapağını açtığınızda, ağzı damlalıklı gibiyse, bu bitter, kokteyllerde kullanılmaktadır(Örneğin eğer Angostura’yı bir  sek olarak içmeye kalkarsanız, dilinizin bir süre boyunca tat alamadığını hissedeceksiniz.); sek içilmemektedir. Ağzında damlalık bulumayan bitterl’lar sek olarak, uygun likör bardaklarında tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”