Go to Top

99.Cachaça nedir?

Brezilya orijinli, tat ve doku olarak romla benzerlik gösteren, hammaddesi yine şeker kamışı olan bir alkollü içkidir. Cachaça üretim itibarıyla Kore’de üretilen Soju içkisinden sonra dünyada en çok üretilen 2. Alkollü içkidir. Yine doku itibariyle otsu aromalar taşımaktadır. Hem klasik, hem kontinü hem de her iki üretim yöntemi birliştirilerek üretimi yapılabilir. Klasik stil ile üretilen cachaça, daha düşük alkol orana ve daha otsu aromalara sahip olup; kontinü stil ile üretilen cachaça, daha yüksek alkollü olup, votka biri nötre yakın bir aromaya sahip olur.

Cachaça, keskin tadı kabul gördüğünden dolayı, genelde yıllandırılmamaktadır. Ama yinede yıllandırma işlemi yapan üreticiler de mevcuttur. Ayrıca yasal olarak litre başına maksimum 6 gram şeker de üretim esnasında yine eklenebilir. Cachaça’nın yine kullanıldığı meşhur kokteyl olan Caiprinha (bkz. Kokteyl tarifleri) dünya çapında bilinen klasik kokteyllerden bir tanesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”