Go to Top

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Atölye Çalışmaları

Teknoloji ve sosyal medyanın her geçen gün daha fazla gelişmesiyle aradığımız bilgiye ulaşmak kolaylaşıyor. Ama bu bilgi her zaman doğru ve güncel olarak karşımıza çıkmaz. Merak ettiğiniz konuları uzmanlarından dinlemek hala en güvenilir bilgi kaynağı olarak görülüyor.

Başta fermente ve distile içecekler olmak üzere gastronomiyi kapsayan her alanda en doğru ve güncel bilgiye ulaşabilmeniz için planladığımız atölye çalışmaları, her ay değişen temalarıyla popülerliğini korumaya devam ediyor.

IWSA’nın deneyimli ve eğitimli eğitmenlerinin yanı sıra, gerek yurt içi gerek yurt dışından konuk uzmanlarla gerçekleşen bu atölye çalışmalarında 2 saat gibi kısa bir sürede anlatılan temayla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu atölye çalışmaları, özellikle büyük şehirlerde yaşayan “çok vaktim yok, ama kısa sürede gastronominin belli dalları konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum” diyen meraklıların tercihi.

Atölyelerimiz hakkında genel bilgiyi ve bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bazı temaları aşağıda bulabilirsiniz.

           Şarap Atölye Çalışmaları                                                                                                                       Yüksek Alkollü İçki Atölye Çalışmaları

sarap-atolye

 

 

 

 

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”