Go to Top

Blog With Both Sidebars

1 Konu 1 Yazar: Ercüment Büyükşener, Dijital Gastronomi Mümkün Mü?

Eskiler hep der ya “Eski köye yeni adet getirme” diye, işte şu an tam da yeni adetleri, yeni düzeni ve yeni kavramları konuşma zamanı. Üstelik bu yeni adetler küresel bir köy olan dünyayı değiştirmeye devam ederken…

Dijital araç ve gereçlerin hayatımıza girmesiyle önce iletişim alışkanlıklarımız değişmeye başladı. İletişim alışkanlıkları ve beklentiler değiştikçe de; aslında her şey değişmeye devam ediyor… Biliyoruz ki devletler, toplumlar ve insanlar iletişim kurarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

Devamını Oku

MILKY MARGARITA

Malzemeler:

80 ml Tekila
1 çay kaşığı milky oolong
40 ml Portakal Likörü
40 ml badem veya vanilya sütü
Kırık buz

 
Hazırlanışı:
Tekilayı 75 dereceye kadar ısıtıp çayın üstüne dökün. Karışımı 4 dakika beklettikten sonra bir süzgeç yardımıyla shaker’a dökün. Karışıma portakal likörü ve buz ekleyerek iyice karıştırın. Servis ederken yine bir süzgeç yardımıyla iki margarita bardağına döküp üstünü badem veya vanilya sütü

Devamını Oku

DOĞRU ÇAY İÇİN BİLMENİZ GEREKEN 8 ŞEY

Çay her zaman iyi bir fikirdir! Peki çayı doğru bir şekilde tüketiyor muyuz? Çay hakkındaki doğrulara kulak vermeye ne dersiniz?
Dünya üzerinde en çok çay tüketilen ülkenin Türkiye olduğunu biliyor muydunuz? Evet doğru, biz Türkler, çay içmeyi pek bir severiz. Hepimiz tiryakiyiz ve çayı hemen hemen neredeyse her zaman tüketebiliriz. Fakat her şeyin olduğu gibi, çay içiminin de birtakım olmazsa olmazları var.
1.İlk olarak, çayı doğru demlediğinizden emin olmanız gerekir.

Devamını Oku

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”