Go to Top

Blog With Sidebat Left

10.Türkiye Sommelier Yarışması Başvuruları Başladı!

Chaine des Rotisseurs ve Türkiye Sommelier Derneği birlikte organize ediyor. Bu sene onuncusu gerçekleşecek Sommelier’lik mesleğinin gastronomi ve turizm sektöründeki önemini vurgulamanın yanı sıra; genç yetenekleri keşfetmek ve desteklemek amacıyla sektör çalışanlarına yönelik düzenlenen 10. Türkiye Sommelier Yarışması, 26 Haziran’da International Wine and Spirits Academy’de (IWSA) gerçekleşecek.
10.Türkiye Sommelier Yarışması için başvurular başladı. 12 Haziran ‘a kadar www.iwsa.com.tr web sitesinden başvuru kabul edilecek yarışma, 26  Haziran tarihinde IWSA çatısı altında gerçekleşecek. Gastronomi ve Turizm sektöründe sommelier’lik mesleğinin önemini vcek olan yarışma; sommelier’lerin hem teorik

Devamını Oku

Gezginler İçin Mini Şarap Rehberi- 5

Ve geldik bu dizinin son yazısına, şarabın yeni dünyasına. Kıtaların keşfinden sonra şarap üretmeye başlayan ülkelere. Bu ülkelerde eski dünya ülkelerindeki gibi, apelasyon sistemi ve sınıflandırmalar yok. Herkes istediği bölgede, istediği üzümü yetiştirebilir ama yine de bu ülkelerdeki birçok bölge genellikle en iyi sonuç veren üzümleri yetiştiriyor tabii.

Arjantin: Güney Amerika’nın en önemli şarap üretim bölgesi Arjantin, aynı zamanda dünyanın en yüksek bağ alanlarından biri. En ünlü bölgesi Mendoza,

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Aylin Öney Tan, ” Bir Bahar Bayramı”

Aylin Öney Tan
 

 

Bahar demek coşku demek, çiçeklerin açması, doğanın yeşermesi, hayatın yeniden canlanması demek. Karların arasından başını uzatan kardelen çiçeği, ışık gibi parlayan çiğdem demek. Anadolu’nun kadim kültürleri dört mevsimi de tam hakkıyla yaşayan bu eşsiz coğrafyada bahar kutlamalarına hep apayrı bir yer vermişler, sayfalara sığmaz bir bahar ayinleri manzumesi yazmışlar.

 

Hititlerin çiğdem festivali kuşkusuz bahar bayramlarının en çarpıcı olanı. Mart ayında günlerce süren bu

Devamını Oku

Gezginler İçin Mini Şarap Rehberi- 4

Veee geldik, Avrupa’nın en güzellerinden birine. Ya da benim en çok sevdiklerimden birine diyelim. İspanya!

İber yarımadasının neredeyse ¾’ünü kaplayan, Avrupa’nın 3. en büyük yüzölçümüme sahip olan bu ülke, aynı zamanda dünyanın en büyük bağ alanına sahip. Tam 1.154.000 ha. Aynı zamanda da 35 milyon hl ile dünyanın en önemli 3. Şarap üreticisi. Pirene sıradağlarından Cebelitarık boğazına kadar her yerde üzüm ve şarap var.

Şarap stili olaraksa en hafif

Devamını Oku

Gezginler İçin Mini Şarap Rehberi- 3

Avrupa’nın en eski şarap üretici ülkelerinden olan İtalya’da yaklaşık 2.000 çeşit yerel üzüm olduğu söylense de, resmi olan sayı için 350 civarı diyebiliriz. Ağırlıklı olarak yerel üzümlerden şarap üretilen ülkede Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay gibi uluslararası ülkelerin de şarapları üretilmektedir.

Apelasyon sistemi Fransa’nın sistemine benzer.

D.O.C – denominazione origine controllata

Kökeni kontrol edilmiş demektir. Hem şarap, hem peynir hatta bazı şarküteri ürünleri için kullanılır

D.O.C.G – denominazione origine controllata

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Vedat Ozan, Dilimin Ucunda

 Dilimin  Ucunda              
                                                                                   

“Ayy, tanıyorum bu kokuyu! Hatta adı dilimin ucunda da, söyleyemiyorum bir türlü” cümlesini muhtemelen ya söylemiş ya da işitmişsinizdir. Aslında çok da doğru bir cümle değildir; zira bir türlü söylenemeyen o ad, dilin ucunda değil beynin bir köşesindedir.

Dil, göz, kulak gibi organlar duyusal algı organlarımız. Ancak iş sanıldığı gibi sadece duyusal algı organlarımızda bitmiyor. Tanımlama yapabilmemiz ve devamında davranış biçimleri geliştirebilmemiz, muhatap olduğumuz duyusal uyarıların

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Sinan Hamamsarılar, Köfte Ekmeğine Tanen Arayanlara…

Köfte Ekmeğine Tanen Arayanlara…
 

Anadolu’nun köfte ekmekle büyümüş çocukları, şu günlerinde yetişkinliklerine denk gelen bir burger patlamasıyla karşı karşıyalar. Peki bu burger çılgınlığı esnasında şarabına uygun burgeri ya da tam tersi burgerine uygun şarabı bulmak isteyeneler ne yapmalı? İşte bu soruya cevap olabilmek adına sizlere bazı kısa notlar hazırladık.

 

Baştan sınırları çizelim mi? Burger şarabı diye bir genelleme YOKTUR ve hatta olmamalıdır! Bundan anlamanız gereken aslında

Devamını Oku

Gezginler İçin Mini Şarap Rehberi- 2

Geçtiğimiz ay bir şarap rehberi çıkarmak adına oldukça kolay bölgelerden başladık. Daha zor ama popüler olan Fransa, İtalya ve İspanya’yı ise sizlere özetlemeye çalışacağım. Çalışacağım diyorum çünkü bayağı derin bölgeler aslında. Ama dediğim gibi bu seride benim yapmaya çalıştığım şey, basit mini bir rehber hazırlamak.

Şarap üretim miktarı ve bağ bölgesi olarak bu 3 ülke he zaman listenin ilk 5’inde yer alır. Ve tabii şarap severlerin kadehlerinde de. Yalnız

Devamını Oku

1 Konu 1 Yazar: Levon Bağış, Hayat Tatlı Zehir

”rakı doldur!” dedim, “eksilmesin!”
ben bazen eksilirim biraz
aslında hepimiz eksilirmişiz biraz
bunu sonradan öğrendim
ben aslında her şeyi sonradan öğrendim
herkes herkesi sonradan öğrenirmiş
bunu da sonradan öğrendim
Turgut Uyar

HAYAT TATLI ZEHİR
 

Bizim memleket biraz gariptir… Severiz tezatlıkları. Mesela üç tarafı denizle kaplı memleketimizin adında deniz geçen bir tane şehri vardır ama onun da denizle pek alakası yoktur…

O tezatlıklardan birisi de yeme-içme (daha çok içme)

Devamını Oku

10 MADDEDE RIOJA

RIOJA
1- İspanya’da Denominacion de Origen Calificada(DOCa) kategorisine sahip iki bölgeden biridir.

2- Rioja’nın kuzey bölgesine Atlantik Okyanusun’ndan gelen esintiler sıcaklıkların fazla yükselmesine engel olur. Bu nedenle burada üretilen şaraplar, bölgedeki en hafif gövdeli sonuçları verir.

3- Rioja bölgesinin güneyin daha sıcak ve kuru iklime özelliklerine sahip olması sebebiyle burada üretilen şaraplar olgun meyve aromaları taşır ve daha gövdelidir.

4- Bu bölgedeki asmalar genelde siyah üzüm türleridir. En sık

Devamını Oku

Gezginler İçin Mini Şarap Rehberi -1

“Seyahatlerinizde tatmadan dönmemeniz gereken şaraplar”
Eskiden seyahat planları yapılırken müzeler, anıtlar, tarihi mekânlarına göre plan yapılırdı. Yeme içme bunlardan sonra, belki araştırılan bir başlıktı. Günümüzde artık pek böyle değil. Önce yemek ve içecek araştırıyoruz. Hatta neyi yemek ya da içmek istiyorsak seyahat planını ona göre yapıyoruz diyebiliriz. Gitmişken de yeme içmeden artan zamanda müze vb geziyoruz tabii J

Yemek ve içki ziyaret ettiğimiz ülkeyi, ülkenin insanlarını, kültürünü en iyi

Devamını Oku

Fransa’nın Bağları Büklüm Büklüm Yolları

Fransa denilince aklınıza ne geliyor, bilmiyorum ama aklım yeme – içmeye, eğlenceye daha çok çalıştığı için gözümün önünde şahane soslar, iyi kızartılmış tavuklar, peynirler ve tabii ki şaraplar uçuşuyor. Burgonya’da Rue De Grand Cru’yu yürüyerek geçirdiğim 6 günden sonra buna bir de olağanüstü ‘doğal peyzajı’ ekledim. Turistler bu yolu otomobille ya da bisiklet ile gidiyor. Ama ben yürüdüm! Mustafa Oğuz ve Jeffi Medina da bu yürüyüşte bana eşlik etti.

Devamını Oku

MEXICAN FIZZ

MALZEMELER
30 ml tekila
30 ml Crème de Cassis
30 ml köpüren şarap
YAPILIŞI
Tekila ve Crème de Cassis’i uzun bir kokteyl bardağına koyup karıştırın. Sonra üzerine yavaşça köpüren şarabı

Devamını Oku

35. Chenin Blanc nedir?

Genelde orta gövdeli, yüksek asitli ve meşesiz şaraplardır. Narenciye, tropik  ve yeşil meyve aromaları ve otsu aroma profilleri mecvuttur. Chenin Blanc tıpkı Riesling, Pinot Gris ve Semillon gibi asil küfe duyarlı bir üzüm türüdür. Fransa’da Loire Bölgesinde Vouvray AC ile ve yine aynı bölgede soğuk iklime sahip olan Touraine’de üretimi yapılmaktadır.

Yeni Dünya örneklerinden Güney Afrika’da sıcak iklime sahip olmasına rağmen, Cape Doctor rüzgarı sayesinde orta veya yüksek seviyedeki

Devamını Oku

101. En bilindik şampanya kokteylleri nelerdir?

En bilindik şampanya kokteylleri Mimosa, Bellini ve Kir Royale kokteylleridir.
Mimosa kokteyli, şampanyanın ferah içimi ile portakal likörünün eşsiz lezzetini buluşturur.
MİMOSA KOKTEYLİ
Malzemeler
• Şampanya
• 25 ml portakal suyu
• Portakal likörü
• 1 dilim portakal

Hazırlanışı:

Şampanya kadehini buzlukta soğumaya bırakın.
Sonradan kullanılmak üzere bir dilim portakal kesin.
Soğuk şampanya kadehine portakal suyu koyun.
Üzerine şampanya likörü ekleyin.
Bardağı yarısına kadar şampanya ile doldurun.
Hafifçe karıştırın

Devamını Oku

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”