Go to Top

Gastronomi Hikayeleri

ALFREDO

Makarna sosu olarak bilinen Alfredo ilk defa 1920’li yıllarda Alfredo di Lello tarafından yapılmıştır. Bu sos beşamel, tereyağı ve peynirin karıştırılması ile elde edilir.

CARPACCIO

İtalyanca’da “çok ince dilim” anlamına gelen carpaccio ilk defa 1950 yılında Venedik’teki Harry’nin Barı’nda şef olarak çalışan Guiseppe Cipriani tarafından hazırlanmıştır. İsmini dönemin İtalyan ressamı Vittore Carpaccio’nun alan bu yemek kısa sürede tüm İtalya’da popüler olmuştur.

CREPES SUZETTE

Crepes Suzette’in mucidi ünlü Fransız Şef Henri Carpentier’dir. 1895 yılında, Carpentier henüz 14 yaşındadır ve Paris’teki Monte Carlo’s Cafe’de garson yamağı olarak çalışmaktadır. O sırada Wales Prensi olan 7. Edward’ın tatlısını hazırlamakla görevlendirilmiş. Krep yapılmaya başlandıktan sonra içindekiler alev alır, yanan krepten tadan Carpentier çok lezzetli olduğunu farkeder ve Prens’e ikram eder. Prens Carpentier’e tatlının adını sorar ve “prenses krebi” cevabını alır. Prens adın hemen orada kendisine jest olarak konulduğunu anlar ve yanındaki prensesin adını koyar: Crepes Suzette.

GNOCCHI

İtalyanca’da “lokma” anlamına gelen gnocchi patates, irmik, un ve ricotta peynirinin hamur haline dönüştürülüp sıcak suda haşlanması ile yapılmaktadır.

GUACAMOLE

Eski Azteklerin dilinden gelen guacamole sözcüğü avakado ezmesi anlamına gelmektedir. Avakado, domates, soğan ve kişniş ile yapılan bir salatadır.

PAVLOVA

Yumurta aklarının çırpılıp fırında çıtır hale gelinceye kadar pişirilen ve içine taze meyve konularak servis edilen Pavlova kabarık balerin eteğine benzetildiği için ismini Rus balerin Anna Pavlova’dan alır.

PEŞMELBA

Bu tatlı “Aşçıların Kralı, Kralların Aşçısı” ünvanına sahip Auguste Escoffier tarafından Londra’daki Savoy Otelde şarkıcı Nelie Melba’dan esinlenerek yaratılmıştır. Peche Fransızcada şeftali anlamına gelmektedir.

ŞEFTALİ KEBABI

Kıbrıs mutfağına özgü olan Şeftali kebabı ilk kez sokak kebapçısı olan Ali Şef tarafından hazırlamıştır. Kuzu gömleğine sarılıp ızgara yapılan bir köfte olan “Şef Ali Kebabı” ismi zamanla “Şeftali Kebabı”na dönüşmüş.

TARHANA

Tarhananın isim kökeni ile ilgili farklı düşünceler bulunmaktadır. Eski Yunanlıların buğdayı bazı süreçlerden geçirip küçük toplar halinde kuruttuktan sonra bu topları suda ezip çorbaya dönüştürmelerinden geldiği düşünülen tarhananın genel olarak Farsça’da Terhine sözcüğünden geldiği düşünülmektedir. Çok fazla çeşidi bulunan tarhana genelde yoğurt, un ve nohutla birlikte mayalandırılarak yapılmaktadır.

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”