Go to Top

GASTRONOMİ KÜLTÜRÜ

Gastronomi

ascilik2

Türkiye’de son yılların en gözde eğitim ve hobi alanlarından biri halini alan Gastronomi, IWSA olarak hizmet vermeyi hedeflediğimiz konuların başında geliyor.

Giderek daha büyük bir çekim merkezi haline dönüşen Türkiye ve özellikle de İstanbul, dünya çapındaki önemli otoriteler tarafından önemli gastroturizm destinasyonları arasında gösterilmeye başladı.

Sadece birçok uygarlık ve kültürün etkisiyle asırlar boyu oluşmuş yemek zenginliğiyle değil, 500 yıllık bir mirası barındıran gelenekselleşmiş rakı kültürü ve önemli şarap otoriteleri için dahi keşfedilmeyi bekleyen yerel üzümlerinin güçlü potansiyeli ile özellikle son 10 yılda büyük bir gelişme gösteren şaraplarıyla da merak konusu olmaya devam ediyor.

Gastronomi nedir?

Gastronomi, yunanca kökenli bir sözcüktür. “Gastros” mide, “nomos” kural anlamına gelmektedir. 1801’den beri Fransa’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

Kısaca “Güzel yemek yeme sanatı” olarak tanımlanabilecek olan Gastronomi, yemeğin sadece beslenmek ve doymak olarak algılanmadığı, aynı zamanda zevk almak için tüketildiği bir sisteme verilen addır. Hatta yemekte kullanılan temel gıdaların hangi coğrafyada, ne aşamalardan geçerek üretildiği, yapılacak yemeğin tarihi ve kültürü de gastronomi açısından öne çıkarılması gereken konulardır.

Modern dünyada ulaşım ve iletişim sistemlerinin gelişmesiyle birlikte dünyanın farklı lezzetlerinin taze olarak başka bölgelere ulaştırılabilmesiyle zenginleşmeye devam eden gastronomi, pek çoklarına göre bir sanat dalı olarak kabul edilmektedir. Gastronomi uzmanları, insanlara sadece güzel tatlar değil, aynı zamanda o yemeğin bağlandığı kültürel öğelerle birlikte güzel zaman ve keyifli bir yemek deneyimi sunmak için de yaratıcılıklarını göstermektedir.

Gastronomi, turizmini geliştirmek isteyen ülkelerin de en çok üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Böylece gastronomi turizmle bütünleşerek önemini artırmaya devam ederek ülke ekonomisine de katkıda bulunmaktadır.

Bizler de IWSA olarak, ülkemizde hızla gelişen gastronomi konusunu alt başlıklarına ayırarak her biri kendi alanında uzman yazarların ilgi çekici ve keyifli yazılarıyla bu sayfalardan sizlere ulaştırmayı hedefliyor, bu derin kültürün yayılmasına katkıda bulunmak istiyoruz.

 

İlgili Bölümler;

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”