Go to Top

Gastronotun Köşesi-Ayça Budak

Buralar Hep Bağlıktı!

“istanbul ‘u sevmezse gönül aşkı ne anlar
düşsün suya yer yer erisin eski zamanlar
sarsın bizi akşamda şarap rengi dumanlar
bir tatlı huzur almaya geldik kalamış’ tan, ah kalamış’tan…” demiş Behçet Kemal Çağlar ve bestelemiş Münir Nurettin Selçuk.

Bana çok anlamsız geliyor İstanbul’u sevmemek. Bazen benim de bıktım bu şehirden dediğim olmuyor mu, oluyor tabii. Ama aynı cümleyi İstanbul’dan bıktım diye kuramam asla. Çünkü bıkılan İstanbul değil; gülümsemeyen insanlar, trafik, kaos, sürekli yükselen binalar…  Bir gün buradan gitmek zorunda kalsam bile tatile buraya gelirim mesela.  O derece tutkunuyum.

Üniversite yıllarımdan beri en sevdiğim hobimdir

Devamını Oku

Rozeler Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

1.Roze şaraplar en basit tanımıyla siyah üzümlerin kabuklarıyla çok kısa temasıyla (yaklaşık 12-36 saat) üretilen pembe renkli şaraplardır. Tüm siyah üzümlerden roze üretilebilir. Renk tonları pudradan fuşyaya kadar geniş bir yelpazededir.
2.Ülkemizde roze ya da pembe şarap olarak isimlendirilirken, İspanya’da Rosado, İtalya’da Rosato, Almanya’da ve İngilizce konuşulan ülkelerde Rosé olarak tanımlanır.
3.Blush ise farklı bir kategori değildir, yine rozedir.
4.Roze şaraplar tıpkı beyaz ve kırmızılar gibi her mevsim

Devamını Oku

Yılbaşı Sofrası, Yeni Yıl Akşamı Ne Yenir, Ne İçilir?

Dünya’nın dört bir yanından geleneksel yılbaşı sofraları

Yeni yıl akşamı ne yenir, ne içilir?

Koskoca bir yıl yine nasıl olduğunu anlamadan geçti gitti. Aralık’a geldik bile. Dünyanın birçok yerinde büyük kutlamalar yapılırken, bazı köşelerinde maalesef belki de bu özel günün geldiğinin farkına bile varamayacak insanlar. Her şeyin yeni yılda çok daha iyi ve temiz olmasını dileyerek asıl konuma gireyim.

Nedir bu yeni yıl? Kadim topluluklar yeni yılı astronomik veya

Devamını Oku