Go to Top

Gastronotun Köşesi-Ayça Budak

Rozeler Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

1.Roze şaraplar en basit tanımıyla siyah üzümlerin kabuklarıyla çok kısa temasıyla (yaklaşık 12-36 saat) üretilen pembe renkli şaraplardır. Tüm siyah üzümlerden roze üretilebilir. Renk tonları pudradan fuşyaya kadar geniş bir yelpazededir.
2.Ülkemizde roze ya da pembe şarap olarak isimlendirilirken, İspanya’da Rosado, İtalya’da Rosato, Almanya’da ve İngilizce konuşulan ülkelerde Rosé olarak tanımlanır.
3.Blush ise farklı bir kategori değildir, yine rozedir.
4.Roze şaraplar tıpkı beyaz ve kırmızılar gibi her mevsim

Devamını Oku

Yılbaşı Sofrası, Yeni Yıl Akşamı Ne Yenir, Ne İçilir?

Dünya’nın dört bir yanından geleneksel yılbaşı sofraları

Yeni yıl akşamı ne yenir, ne içilir?

Koskoca bir yıl yine nasıl olduğunu anlamadan geçti gitti. Aralık’a geldik bile. Dünyanın birçok yerinde büyük kutlamalar yapılırken, bazı köşelerinde maalesef belki de bu özel günün geldiğinin farkına bile varamayacak insanlar. Her şeyin yeni yılda çok daha iyi ve temiz olmasını dileyerek asıl konuma gireyim.

Nedir bu yeni yıl? Kadim topluluklar yeni yılı astronomik veya

Devamını Oku

Gastronomi Meraklılarına Hediye Önerileri

31 Aralık’ın yaklaşmasıyla birçok kişide, ne giysem, nereye gitsem telaşı vardır mutlaka. Bir de üstüne ne hediye alsam derdi tabii. Böyle önceden belirlenmiş yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi zamanlarda hediye almak zorunluluğa dönüştüğü için, doğru hediyeyi bulmak da imkânsızlaşır. En azından benim için öyle. Hiç hediye alasım gelmez.

Hâlbuki sıradan bir günde, mağaza gezerken gördüğünüz bir kitap, film, aksesuar vb. hemen size, onun en uygun olacağı kişiyi hatırlatır.

Devamını Oku

18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

- -


“Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir.”