Paylaş :

NATURAL WINE&DINE: ŞARAPTA ESKİ USULLERİN YENİ OYUNCUSU

NATURAL WINE&DINE: ŞARAPTA ESKİ USULLERİN YENİ OYUNCUSU

İnanç Çelengil

7 Temmuz 1977’de doğdum. İzmirliyim. 18 yaşında Boğaziçi Psikoloji’de okumak için İstanbul’a geldim. Okuldayken restorancı olmaya karar verdim, bitirince aşçılık okumaya Institute of Culinary Education NY Amerika’ya gittim. Orada kahvaltı tezgahından, makarna istasyonuna, Michelinli restaurantlara kadar bir çok yerde kısa deneyimler edindim. Döndüğümde Mehmet Gürs’ün Lokanta ve NuTeras’ında garde manger line cook olarak çalışmaya başladım. Daha sonra aynı restaurantlar için menü oluşturma ve reçetelendirmeleri yaparak creative chef olarak çalışmaya devam ettim. 2007 Kasımda ortağım Melis Korkud’la propEVENT adlı catering şirketini kurdum.  2014 Kasımda da Aman da Bravo’yu. 2019 ve 2020 yazlarında Aman da Bravo’yu Bodrum Yalıkavak’ta işletmeye devam ettik. 2021 Haziran’ında restaurantı Bebeköy’e taşıdık. Hala restoranda servis veriyor, catering ve danışmanlık yapıyoruz.

Sabiha Apaydın

Sabiha, 30 yılı aşkın süredir Türkiye'nin gastronomi sahnesinde yer almaktadır. İstanbul'un uluslararası gastronomi camiasında uzun yıllara dayanan deneyime sahip Mikla Restaurant'ın danışman koordinatörü ve şarap eğitimcisi olarak yönetici pozisyonuna on yedi yıl önce açılışında duyduğu coşkuyla danışman olarak devam ediyor.

Doğal şarapların özverili, tutkulu bir takipçisi ve amforalarda yapılan şaraplar üzerine atölye çalışmaları düzenliyor. Roca Kardeşlerin ( El Celler Can Roca Restaurant )  Anadolu seyahatlerinde yaşadıklarını ve deneyimlerini paylaşan 2015 seyahatnameleri “Turkish Way”in çekimleri sırasında Josep Roca ile yer aldı.

Halen Anadolu üzüm ve şarap kültürünü desteklemek için birçok projeyi yönetmekte ve Anadolu üzüm ve şaraplarını öne çıkarmak için ulusal ve uluslararası konferanslara aktif olarak katılmaktadır. Aynı zamanda, farkındalığı artırmak ve değişimi ateşlemek için yerel üzümlerin dünü, bugünü ve geleceğinin multidisipliner bir bakış açısıyla tartışıldığı şarap konferansı “Root Origin Soil”in kurucusu ve organizatörüdür. Katılmakta olduğu değerli projelerden birisi de Sabiha ve diğer dört ortağının İç Anadolu da filoksera hastalığının olmadığı Kapadokya'daki terk edilmiş bağlarında aşısız yerli Anadolu asmalarını korumaya çalıştığı “Anadolu Üzümleri” projesidir.

Mutfak Sanatları Akademisi'nde misafir eğitmen olarak işletme ve yiyecek içecek servis hizmeti eğitimi vermektedir. Neoskola online eğitim platformunda Natural Wine ile ilgili dijital bir eğitim programı bulunmaktadır. Sertifikalı bir WSET eğitimcisidir. Aynı zamanda Heritage Vines of Turkey'in kurucu ortağı ve Türkiye'deki Slow Wine Coalition ve Old Vine Konferansı üyesidir.

Ayça Budak

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamlamıştır. İleri derece İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İş hayatına üniversite yıllarında yaz aylarında Londra'da öğrenci rehberliği ve tam zamanlı olarak da  ATÜ Duty Free Vintage Şarap Mağazası'nda Satış Temsilcisi olarak başlamış ve sektörün önemli şarap markalarında da görev yapmıştır. 2005 yılında Mey İçki/Diageo'da çalışmaya başlayan Ayça Budak, Saha Eğitim Yöneticisi , Ticari Pazarlama On Trade Şefi , Satış Yöneticisi, Kayra Wine Center Eğitim Müdürü gibi  birçok farklı pozisyonda görev almıştır. 2000 yılından beri aynı zamanda hobisi olan şarap ve alkollü içkiler sektöründe çalışmakta ve Temmuz 2013'ten beri de IWSA yönetimini sürdürmektedir. Ayça Budak bu dönem boyunca birçok şarap uzmanı ile çalışmıştır.

California Vinquiry Labs Sensory Training, Plumpton College Viticulture,  MSA Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve Wine & Spirit Education Trust Level 4 Diploma eğitimi almıştır. MEB ve WSET'nin yetkili eğitmenidir. Ayrıca Management Center Turkey'den  Eğiticinin Eğitimi, ACT Danışmanlık'tan Koçluk ve Mentorluk, Diem Akademi'den Nefes Eğitimi ve  Hikaye Anlatıcılığı gibi bir çok mesleki ve kişisel gelişim sertifikasına sahiptir.

International Wine& Spirits Academy

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan IWSA, gastronomi sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme &içme eğitimine destek oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Herhangi bir gıda alerjiniz var ise [email protected] adresine bildirmenizi rica ederiz.

Etkinlik 18 yaş üstüne açıktır.

Program Tarihleri
1. Gün Tarihi

Gün: 07/06/2023
Saat: 19:00-23:00

Program Yeri

*IWSA, River Plaza’nın 28. Katında yer almaktadır.

Program Adresi

Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No:13 River Plaza Kat:28 34394 Şişli / İstanbul RIVER PLAZA’YA GELİŞ 1.Metro ile Geliş Metro ile Levent Durağında inince Özdilek AVM oklarını takip ederek, AVM’ye vardıktan sonra, en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza’ya giriş yapabilirsiniz. 2.Metro veya Otobüsle Gelenler için Alternatif AVM bitiminde hemen yanındaki yola saparak (Dede Korkut Sokak üzerinden) Bahar Sokağa giriş yapabilir; River Plaza’nın ana girişinden geçiş yapabilirsiniz. 3.Araba ile Geliş Özdilek AVM’nin otoparkını kullanarak, otoparka giriş yaptıktan sonra (otopark ücretsizdir) en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza’ya giriş yapabilirsiniz.

Duyurularımızdan önceden haberdar olmak isterseniz E-bülten aboneliği başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo