Paylaş :

Armagnac Nedir?

Armagnac Nedir?

Konyağın popülerliğinin, çok daha fazla olmasına rağmen, aslında Fransa'daki ilk brendi armagnac’tır. Armagnac Fransa'nın güneyinde küçük bir bölge. Bu bölgenin özel disiplinine göre yapılan brendinin ismi de Armagnac oluyor. Armagnac için 3 tane farklı bölge bulunuyor. Bunlar Bas Armagnac, Armagnac Ténarèze ve Haut Armagnac. Armagnac'ın ham maddesi diğer brendilerde olduğu gibi, gene üzüm. Ağırlıklı olarak bölge üzümleri kullanılır. Ancak kullanılan üzümlerin yüksek şeker oranına sahip olmasına ve asitli olmasına da dikkat edilir. Bu üzümlerden bazıları, Baco Blanc (kuru erik aromalarını veren), Folle Blanche (çiçeksi aromaları veren), Colombard ve Ugni Blanc olabilir. Üretiminde, ekstradan şeker ya da renklendirici kesinlikle kullanılmaz.

İlk olarak, üzümden fermantasyon sonucu alkol elde edilir. Cognac üretiminde kullanılan özel klasik sistem bakır imbikler üretimde nadir olarak da olsa kullanılır.  Bunun yerine özgün kolon sistem imbikte distilasyon gerçekleşir. Bu kolon sistem oldukça kısa ve az tabakaya sahip olup oldukça karakterli düşük alkollü bir sıvı üretir.  Alkol oranı küçük bakır imbiklerden çıktığında, yaklaşık %55-%70 arası olur. Daha sonra bu alkol, meşe fıçıların içine koyulabilir.

Armagnac, tipik olarak Cognac gibi aynı yöntemlerle olgunlaştırılıp, harmanlanıp şişelense de 2 noktada birbirlerinden ayrışırlar. Birincisi 'vintage' Armagnac daha yaygındır. Aynı yılın hasadından elde edilen üzümlerden üretilirler, farklı yılların harmanı değillerdir. İkincisi de, Armagnac'ta meşe fıçıda olgunlaştırmadan sadece bir kaç ay paslanmaz çelik tankta muhafaza edilerek 'Blanche' denilen distile alkol satılabilir.

Harmanda kullanılan en genç distilenin yaşına göre etiketleme terimleri;

Blanche: 3 ay paslanmaz çelik tankta

VS (very special) : 1 yıl

VSOP (very superior old pale) : 4 yıl

Hors d'âge, Vintage, XO (Extra Old) : 10 yıl

Etikette görülebilen 'Vintage'  terimi aynı yıl hasat edilmiş üzümlerden yapıldığını belirtir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo