Paylaş :

Kuzey Amerika viskilerinin özellikleri nelerdir?

Kuzey Amerika dediğimiz zaman, iki tane viski ülkesini sayabiliriz. Bunlardan bir tanesi Kanada, bir diğeri Amerika Birleşik Devletleri. İlk olarak yeni kıtaya göçen İskoç’lar ve İrlandalı’lar burada buldukları doğal ham madde olan çavdar ile viski yapmaya başlıyorlar. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde, Meksika’dan gelen mısırın daha yoğun olarak kullanılmasıyla, Amerika Birleşik Devletleri biraz çavdardan uzaklaşıyor ve viskilerinde mısır kullanmaya başlıyor. Kanadalı’lar, çavdar viskisini günümüzde hala yoğun olarak üretirler ve tüketirler. Çavdar viskileri, meyvemsi ve narin notlara sahiptir. Genelde kokteyllerde çok fazla tercih edilir. Amerika’da ise yine çavdar viskisinin yanında özellikle bourbon viski üretilir. Bourbon viskinin özelliklerinin en başında tabi ki yüksek oranda mısır kullanılması gelmektedir.

Kanada viskisi

Kanada viskileri birçok farklı tahıldan üretilir. Tipik olarak yüksek ve düşük alkol derecesine sahip alkollü içkilerin harmanından oluşurlar. En iyi Kanada viskilerinin en bilinen aroması çavdardır.

Bourbon viski 

Amerika'da genellikle Kentucky'de üretilir ve olgunlaştırılır. Üretiminde farklı tahılların karışımı kullanılabilir. En az %51'i mısırdan oluşmalıdır. Mısırdan üretilen içkiler diğer tahıl bazlı içkilere kıyasla daha tatlıdır ve tahıl, çiçek gibi aromalar taşırlar. Alazlanmış yeni meşe fıçılarda olgunlaştırılan Bourbon viskiler vanilya, tatlı hindistan cevizi, meyve, bal gibi aromalar geliştirerek hafif bir tatlılık kazanır.

Tennessee viskisi

Tennessee viskiler sadece Amerika'nın Tennessee eyaletinde üretilebilir. Üretim şekli Bourbon viskiye benzer ancak Bourbon'dan farklı olarak olgunlaştırılmadan önce akçaağaç karbon filtreden geçirilir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo