Paylaş :

Rakı Açıldıktan Sonra Nasıl ve Ne Kadar Süre Saklanır?

Kapak açıldıktan sonra serin bir yerde, mümkünse buzdolabı kapağında, şişe kapağı sıkıca kapatılmış şekilde, dik pozisyonda muhafaza edilerek 1-2 ay özelliğini kaybetmeden saklanabilir.

Rakı Bozulur Mu?

Rakı, kapağı hiç açılmadan güneş ışığından uzak, normal oda sıcaklıklarında, sıcaklık dalgalanmaları olmadan ve güneş görmeden uzun yıllar saklanabilir, raf ömrü yoktur. 

Rakı Bozulur mu?
Rakı, yüksek alkol oranı sayesinde kolay bozulmaz ve ideal saklama koşulları 15-20°C aralığında, güneş ışığından uzak, nemi düşük ortamlardır. Açılan rakı şişeleri, kalite kaybını önlemek için 1-2 ay içinde tüketilmelidir. Anason yağı içeren rakı soğukta beyazlayabilir, bu durum normaldir ve oda sıcaklığında eski haline döner.

Rakı Şişelerinin Perakende Satış Boyutları Nedir?

Rakı şişeleri, distile alkollü içkiler için uygulanan yasal sınırlar çerçevesinde, 5 cl, 20cl, 35cl, 50cl, 70 cl, 100cl, 150cl boyutlarında olabilir. Ülkemizde, yalnızca cam şişelerde satışına izin verilmektedir.

Bu boyutlardan 5 cl ve 20 cl şişeler, sadece açık içki noktaları olarak tanımladığımız hotel, restoran kafe gibi noktalarda satılabilmekte, tekel bayii, bakkal, süpermarket gibi kapalı içki noktalarında raflarda satışı yönetmelik gereği yapılmamaktadır. 

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo