Paylaş :

Musei del Cibo

Parma merkezinin dışındaki yedi müzeden oluşan Musei del Cibo, Emilia-Romagna bölgesindeki İtalyan mutfağının temel unsurlarına dayanıyor.

Musei del Cibo

Domates, makarna, Parmigiano-Reggiano, Felino salamı, Parma jambonu (prosciutto), Culatello di Zibello (daha az bilinen - Parma jambonunun diğer eşi) ve şarap (ayrıca kuruluş, gelecek yıl bir porçini mantarı müzesi açmayı hedefliyor). Müzedeki sergilerin hepsi aynı formatın izinden gidiyor.

Musei del Cibo

Ürünün tarihçesi, yetiştirmek ve pişirmek için kullanılan araçlar, ürünlerin sanattaki yeri ve günümüzde nasıl kullanıldığı gibi çeşitli konulara ortak bir çerçeveden bakıyor.  Tarih bölümleri ise eğlenceli bilgiler sunuyor. Mesela, domatesler İtalya'ya 16. yüzyılın ortalarında İspanyol istilacılar aracılığıyla Peru ve Ekvador'dan gelmiş. Şarap, domates ve salam natürmort resimlerinin en sevilen konularıymış. 15. yüzyılda 18 kg'lık bir Parmigiano-Reggiano çarkı için 50 kadar ineğin sütü gerekiyormuş… 

Musei del Cibo

Makarna ve domates müzeleri bir arada bulunurken, kalanlar şehir merkezinin güney ve kuzey batısında yer alıyor. Zeytinyağı eksik kaldı diye endişelenmeyin. Çünkü Parmesan müzesine arabayla 15 dakika yakınlıkta bir zeytinyağı müzesi de var.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo