Paylaş :

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

Verimli hilal diye tabir edilen bölge bazı kaynaklarda Mısır'dan başlayıp Kafkasya'yı da içine alan geniş bir yay çiziyor.

Mezopotamya özellikle Doğu Anadolu'yu da içine alarak Anadolu'yu da kapsıyor.

Bazı kaynaklarda ise; Kafkasya'nın altından başlayarak, Gürcistan, Ermenistan ve İran'ın bazı bölgelerini de içine alıyor.

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

1-Öküzgözü

Elazığ ve Malatya'da yetişen iri taneli ve koyu siyah renkli bir üzüm olan Öküzgözü, bu bölgede sofralık ve şaraplık olarak değerlendirilir. Denizli'de de yetiştirilir.

Üzümün büyüklüğü ve koyuluğu nedeniyle, öküzün gözüne benzetilmesinden dolayı bu ismi almıştır.

Genellikle; orta gövdeli, asiditesi yüksek, yumuşak tanenli şaraplar yapar. Siyah kiraz, siyah erik, karadut, böğürtlen ve bitter çikolata aromalarına sahiptir.

Öküzgözü, bonfile tipi etler, soslu et yemekleri, sert sarı peynirler; etli, peynirli ve çok baharatlı olmayan pizzalarla uyum sağlar.

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

2-Boğazkere

Diyarbakır'ın yerel üzümü olan Boğazkere'nin adının yüksek tanenlerinden dolayı boğazı 'kermek' kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

Genellikle; tam gövdeli, yüksek tanenli, orta asitli şaraplar yapar. Karadut, böğürtlen, karabiber ve deri aromalarına sahiptir.

Boğazkere, baharatlı ve acı soslu yemekler, av etleri, alaturka pizzalar, sulu et yemekleri, eski kaşar ve tulum peyniri ile uyum sağlar.

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

3-Emir

Niğde ve Nevşehir bölgesinde yetişen Emir, yüksek rakımda, volkanik toprakta ve gece-gündüz sıcaklık değişimlerinde (gündüzleri sıcak ve geceleri soğuk) iyi örneklerini verir.

Genellikle; mineralite ile birlikte elma, limon, yeşil erik aromalarına sahiptir.

Kabuklu deniz mahsülleri, ızgara-buğulama balık, salatalar, beyaz soslu makarnalar ve sert sarı peynirlerle uyum sağlar.​

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

4-Goruli Mtsvane

Goruli Mtsvane, "Gori'den gelen yeşil" anlamına gelir ve Gori, Gürcistan'ın güney-orta kesiminde bir şehirdir. Çoğunlukla Ateni Vadisi de dahil olmak üzere Mtkvari Nehri boyunca alüvyal topraklarda yetiştirilmektedir. Geç olgunlaşan bir üzümdür.

Bu üzümün şarabı Gürcistan'ın hafif gövdeli şaraplarından olup en iyi ifadesini aromalarının en canlı halinde genç ve taze içildiğinde verir.

Genellikle; şeftali, ıhlamur, kayısı, kır çiçeği, çam ve ceviz gibi tatlar damakta hissedilebilir. Yeşil salatalar, taze peynirler, hafif mezeler ve haşlanmış etler ile eşleşebilir. 

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

5-Saperavi

Saperavi, "renk/boya" anlamına gelir. Gürcistan'da en çok ekilen siyah üzüm çeşididir. Genel olarak siyah meyve, meyan kökü, çikolata, toprak, tütsülenmiş et, tütün ve baharat aromalarına sahip tanik şaraplar yapar.

Aromaları bağ teruarına hassasiyet gösterir. Soğuk iklimde zarif ve kırmızı meyve aromaları belirgin şaraplar verirken daha sıcak ve koyu topraklarda siyah meyve ve kuru et notaları belirginleşebilir. Sek, demi sek, tatlı ve fortifiye şarapları yapılır.

Daha tanik ve olgun aromalara sahip Saperavi şarapları av ve barbekü etleri ile iyi uyum sağlarken şarabın daha zarif ve genç ifadede olanları kuzu yemekleri, pateler ve fırın etler ile eşleştirilebilir. 

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

6-Areni

Areni, Ermenistan'ın Azerbaycan sınırında yer alan ve bilinen en eski şaraphane kalıntılarının (MÖ 4. yy) bulunduğu kasabanın da adıdır. Bu üzüm coğrafi izolasyon nedeniyle filokseradan etkilenmemiştir. Kalın kabuğu yaz güneşinden ve sert, yüksek rakımlı karasal iklimden korur.

Orta gövdeli yüksek kaliteli şarapları yıllandırılmaya müsait olabilir. Areni üzümünden sek ve tatlı şaraplar yapılabilir. Ermenistan ve Azerbaycan'ın bazı bölgelerinde rozesi de yapılmaktadır.

Genellikle; vişne, ahududu, otsu ve çekici Akdeniz baharatları aromalarına sahiptir. Bıldırcın, ciğer pateler ve baharatlı güveç yemekleri ile eşleşebilir. 

ŞARABIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN ÜZÜMLER

7-Voskehat

Geleneksel olarak Khardji denen üzüm zamanla başkentin batısındaki Voskehat isimli şehrin adını almıştır, "altın tohum" anlamına gelir.

Yüksek Ermenistan platosunun sıcak yazları ve soğuk kışlarıyla uyumlu, orta-ince kabuklu bir üzümdür. Sek ve demi sek şarapları yapıldığı gibi sherry ve Madeira stillerinde fortifiye beyaz şarap yapımında da sıklıkla kullanılır.

Genellikle; çiçeksi, sert çekirdekli meyve aromalarına sahiptir. Tatlı aromaları turşulanmış yiyecekler ve güçlü peynirler ile güzel bir kontrast oluşturabileceği gibi patates, karnabahar, yeşillikler ve beyaz etler ile birlikte tüketilebilir. 

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo