Paylaş :

Wine & Spirit Education Trust Akreditasyonu

1969 yılında kurulan Londra merkezli Wine & Spirit Education Trust 50 yılı aşkın tecrübesi ile sektör tarafından kabul görmüş şarap ve yüksek alkollü içkiler eğitimleri ve sertifikaları vermektedir. Bu süre içerisinde WSET, bu alandaki en büyük küresel program sağlayacısı olmayı başarmıştır. WSET® kursları şu anda 70 ülkede verilmektedir. WSET® kursları ve sertifikaları, başlangıç düzeyinden, uzmanlık düzeyine kadar beş farklı bilgi ve yetenek seviyesini kapsamaktadır. Sertifika programları şarap ve yüksek alkollü içkilerde ürün bilgisini içerdiği gibi, öğrencilerin bu içkilerin tadım tekniklerini geliştirme konusuna da hassasiyetle eğilmektedir. Bu kurslar, şarap ve yüksek alkollü içkiler sektöründe çalışanlar için işlerinde gerekli temel eğitimi sunmanın yanısıra, konuya ilgi duyan herkes için tasarlanmıştır.(www.wsetglobal.com)WSET Uluslararası Programı’nın bir parçası olarak WSET sertifikaları Yetkili Temsilciler aracılığı ile tüm dünyada verilebilmektedir. Yetkili Temsilciler, öğrencilerin WSET sertifikasına sahip olmaları için gerekli nitelikleri sağlayan yüksek standartlarda eğitim verdiklerinin onaylanması amacıyla detaylı ve özenli şekilde kontrol edilmektedirler. WSET programlarının Türkçe’ye çevrilmesi 2008’de bugünkü adıyla IWSA tarafından gerçekleştirilmiş olup ve bu tarihten itibaren WSET yetkili eğitmenleri ile seminerler sürekli artan bir taleple devam etmektedir. 

Dünyanın şarap ve yüksek alkollü içkiler konusunda uzman ve saygın kuruluşu “Wine & Spirit Education Trust(WSET); 50 yıldır faaliyetlerini sürdüren ve bugüne kadar sektöre ilgi duyan veya sektör profesyoneli olan 36.000 kişiyi eğiten, dünyada şarap uzmanı yetiştirilmesi konusunda kabul gören en büyük ve en güvenilir kuruluş olma özelliğini taşıyor.

Merkezi Londra’da bulunan WSET’nin eğitmenleri dünya çapında kabul gören ve bilgileri devamlı denetlenen eğitmenlerdir. Tüm dünyada eğitim ortakları olan WSET’nin müfredatı ve nitelikleri İngiltere hükümeti eğitim otoritesi tarafından hazırlanmaktadır.

International Wine&Spirits Academy, “Wine & Spirit Education Trust (WSET)” programlarının Türkiye’deki ilk temsilcisidir. WSET hakkında daha detaylı bilgi için www.wsetglobal.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.  

1.       Şikayetler ve başvurular:  Herhangi bir şikayetinizde başvurularınızı yazılı olarak [email protected]'ye yapabilirsiniz. Başvurularınız 30 gün içerisinde değerlendirilecektir.

Yazacağınız bu mailde isminizi, soyisminizi, iletişim bilgilerinizi ve adresinizi yazmanız gerekmektedir. Yazdığınız mailde bize şikayetiniz ile ilgili kanıt sunmak durumdasınız. Aksi halde şikayetleriniz dikkate alınmayacaktır.

Şikayetleriniz IWSA müşteri ilişkileri sorumlusu tarafından dikkate alınacak, en son aşamada IWSA Müdürüne sunulup karar verilecektir. Şikayetlerinizin neticelenmesi 30 gün içerisinde olup,  karar size yazılı olarak geri bildirilecektir.

Eğer alınan karardan memnun kalmadıysanız şikayetlerinizi WSET APP Administration Team'e ([email protected]) gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Öğrenciler şikayetlerini ilk olarak eğitim aldıkları merkeze yapmak durumundadırlar. Eğer şikayetlerinin değerlendirilmesinden memnun kalmazlarsa WSET kurumuna şikayetlerini dile getirebilirler. Bu durumda WSET çözüm önerisi sunacaktır.

2.       Menfaatlerin çatışması: IWSA ( International Wine and Spirits Academy) Mey / Diageo kuruluşudur. Bu konuda şirketimizin menfaatleri göz önünde bulundurulmalıdır.

3.       Verilerin Korunması: Mey İçki Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Mey Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak (“Mey" veya “Şirket") olarak, kişisel verilerinizi ve özel nitelikli kişisel verilerinizi azami özen ve hassasiyet ile işlemekteyiz. Web sitemizde bulunan KVKK Bilgilendirmesini ve Aydınlatma Metnine bakabilirsiniz. Kişisel verileriniz sadece WSET kurumuna katılacağınız eğitimin sınavını istemek gönderilecektir ve kendi kayıtlarımızda bulundurulacaktır. Herhangi bir 3. Partiyle kişisel verileriniz paylaşılmayacaktır.

4.       Farklılık ve eşitlik: Şirketimiz ve kurumumuzun kuralları gereği hiçbir kimseye, hiçbir nedenden dolayı ayrıcalık, ayrımcılık yapılmayacaktır. Her bir birey din, dil, ırk gözetmeksizin eşittir.

5.       Makuliyet: Herhangi bir kişinin fiziksel olarak engelliğinin hissini azaltmaya neden olacak kuraldır.Adayı değerlendirmede herhangi bir dezavantaja sokacak durum olmaksızın değerlendirilmesi yapılması sağlanır.

 1. Kayıt zamanında herhangi bir kişinin özel davranışa gerek olup/olmadığını kişilerce kurumumuza bildirilir.
 2. Sınav sürecinde bu kişilere ekstra zaman verilebilir.
 3. Yeni materyallerin temin edilmesi (örn: daha büyük sınav kağıdı)
 4. Değerlendirme sürecinde kişilere kolaylaştırıcı sağlamak (örn: İşaret dili ile sınav yapmak)
 5. Sınav yapılacak salonu yeniden düzenlemek (örn. Görselleri kaldırmak)

Makuliyet durumu önceden kuruma bildirilmelidir. Kişilerin zorluklarına göre sınav yapılacak yer ve sınav kişilere göre ayarlanacaktır.

6.       Özel değerlendirme: WSET , özel değerlendirme gerektiren kişilerin sınavları için sınavdan 7 gün önce yazılı olarak “Request for Special Consideration Form(özel değerlendirme talep formu )" doldurularak bilgilendirilmelidir. Talebin olumlu olarak değerlendirilmesi sadece bağımsız kurumlar tarafından alınmış raporlar  sunulduğunda gerçekleşecektir. Talebin değerlendirilmesi için WSET APP ve WSET 'ye uygun zaman dilimi verilmelidir.

7.       Görevin Kötüye Kullanımı ve İdari Yönetim: IWSA,  WSET eğitim kurumunun tüm kurallarına saygı duyarak, regulasyonlara ve prosedürlere uygun olarak eğitim WSET APP Operating Handbook'a uyarak  ( WSET kurum yönetim kitapçığına) faaliyetlerini gerçekleştirecektir. Tüm WSET sınavları Centre Agreement ( Merkez anlaşması), Code of Practice and Invigilation Instructions provided in the Operating handbook (Pratik ve Sınav Gözcüsü Faaliyet El kitabı) ve Examination Regulations ( Sınav Düzenlemeleri) tüm kurumlar ve öğrenciler için geçerlidir. Bu kuralların uyulmaması görevin kötüye kullanımını ifade eder ve kurumun WSET eğitimlerine devam etmesini etkileyebilir.

Görevi kötüye kullanımı içeren maddeler:

 1. Bilgi hırsızlığı ve kopya çekilmesi
 2. Sınavda kitap kullanımı ve elektronik cihaz kullanımına teşvik veya kullanımına izin vermek
 3. Sınav esnasında dikkat dağıtıcı şekilde durmak
 4. Sınav kurallarının ihlali
 5. WSET Sertifikalarının hileli kullanımı
 6. Sahte WSET Sertifikalarının kullanımı
 7. Sınav kağıtlarının güvensiz yerde saklanması
 8. Yetkisiz olarak sınav kağıtlarını kopyalamak ve çoğaltmak
 9. Onaylanmamış eğitmenlerin eğitime katılması ve onaylanmamış sınav görevlisinin bulunması
 10. Sınav yerinin değiştirilmesi
 11. Kaynaklara ulaşıma engellenmesi
 12. WSET kurallarının ihmali ve ihlali

Görevi kötüye kullanımda başvurulacak formlar:

Herhangi bir şüpheli davranışta “Notification of Potential Malpractice Form" doldurulması gereklidir.

8.       İptal ve geri ödemeler: Eğitimin IWSA tarafından iptali halinde eğitime katılacak kişilerin ücretleri kendi istekleri doğrultusunda ya bir sonraki eğitime aktarılır ya da tüm ücretleri iade edilir. MOBİLET ve benzeri bilet satış kuruluşları tarafından satılan biletler ile ilgili iptal ve geri ödeme hususlarında bu kuruluşların kendi kuralları geçerlidir, IWS​​A'nın buradan doğan herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

Sınav talepleri ilk dersin ertesi günü yapılmaktadır, bu sebeple; ilk dersten sonra sınava katılamayacağını ileten katılımcı dilerse sadece sınav ücreti ödemek şartı ile sonraki programın sınavına katılabilir. Sınavlar talep edilmeden sınava giremeyeceğini bildiren katılımcılar, açılacak sonraki programda kontenjan uygun ise; derslere tekrar katılmadan sadece sınava katılabilirler.​ 

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo