Paylaş :

Beaujolais Nouveau

Beaujolais Nouveau

Beaujolais'de kırmızı, rose ve beyaz şaraplar yapmak mümkün olsa da, üretimde Gamay'dan gelen kırmızı şaraplar hakimdir. Hafif, meyvemsi ve en iyi gençken tüketilen şaraplardan şişede yıllanma ile kompleksitesi gelişebilen şaraplara kadar çeşitlilik gösterir.

Buradaki iklim güney Mâconnais'e benzer ve ideal olarak erken tomurcuklanan ve olgunlaşan Gamay için uygundur. İyi yönetilmezse, Gamay büyük verimler üretebilir ve bu da daha düşük kaliteli şaraplarla sonuçlanır. Bu nedenle, en iyi şarapların, düşük besin seviyelerine sahip granit topraklarda yetişen üzümlerden yapılması şaşırtıcı değildir. Bu, verimi sınırlar ve sonuç olarak üzümlerdeki aromalar daha konsantre olur.

Gamay, ahududu ve vişne meyvesi aromaları ile kokulu şaraplar verir. Şaraplar nadiren orta düzeyde tanen ve gövdeye sahiptir ve en hafif stiller hafifçe soğutulmuş olarak bile servis edilebilir.

Beaujolais Nouveau

Gamay, yüksek asidite ve düşük-orta tanen oranlarına sahip olmakla birlikte kırmızı meyve (frambuaz, kırmızı kiraz, kırmızı erik) tatları veren şarapların üretiminde kullanılır. Gamay üzümünden yapılan şaraplar genellikle inert tanklarda üretilir ve nadiren meşe aromaları taşırlar.

Gamay için en önemli bölge Fransa'daki Beaujolais bölgesidir. Bourgogne'un tam güneyindeki bu bölge ılıman iklime sahiptir.

Beaujolais şarapları, ferahlatıcı asidite oranlarını vurgulamak ve narin meyve tatlarını korumak üzere bazen hafifçe soğutulmuş olarak servis edilir.

Beaujolais Nouveau

Beaujolais Nouveau Fransa'da o yılın hasatından elde edilen ve sunulan genç şaraplardır. Her yıl Kasım ayının üçüncü perşembesi, Beaujolais'nin yeni mahsulü-Beaujolais Nouveu- tüm dünyaya büyük bir coşku ile dağıtılır. Bu genç şarap, kolay içimli, neredeyse tanen içermeyen fakat oldukça meyveli bir şaraptır. Dünyanın dört bir yanında Beajolais Nouveau festivalleri ve Fransız restoranlarında özel geceler düzenlenmektedir.

Beaujolais Nouveau hafif gövdeli ve düşük tanenli kırmızı meyve aromalarına sahiptir. Karbonik maserasyondan gelen kirsch, muz, tarçın aromaları da hissedilir.

​​

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo