Paylaş :

Merlot Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?

Merlot Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?

Merlot siyah bir üzüm çeşididir. Cabernet Sauvignon'dan daha hafif aromalara, daha az tanen ve asiditeye sahip şaraplar yapar, ancak genelde daha fazla gövdeye ve alkol düzeyine sahiptir.

Üzümlerin olgunluğuna bağlı olarak ortaya çıkan aromalar iki farklı grup oluşturur.

Yaygın olan uluslararası stilde, sıcak iklimlerde yetişen üzümlerden veya ılıman iklimlerde yetişen iyi olgunlaşmış üzümlerden yapılan şaraplar siyah meyve (böğürtlen, siyah erik, siyah kiraz) özellikleri gösterir, dolgun gövdeli, orta veya düşük asitli, yüksek alkollü ve orta düzey yumuşak tanenlidir. İyi olgunlaşmış bazı örneklerde meyveli kek ve çikolata aromaları görülebilir.

Ilıman veya daha soğuk iklimlerde görülen, daha nadir bir başka stilde ise kırmızı meyve (çilek, kırmızı böğürtlen, erik) aromaları, bazı bitkisel özellikler (sedir) ile daha fazla tanen ve asidite görülebilir.

Meşe fıçıda yıllandırılan ve yıllandırılmayan stilleri mevcuttur: daha hafif Merlot stillerinin uzun fıçı olgunlaştırmasına pek ihtiyacı yokken, daha tam gövdeli stilde yapılan şaraplara, meşe fıçıda yıllandırmayla yumuşaklık ve tat kompleksitesi kazandırılabilir. Meşede olgunlaştırılarak baharat ve meşe aromaları (vanilya, kahve) geliştirir.

Cabernet Sauvignon genelde Merlot'ya tanen, asidite ve meyve aromaları eklemek için kullanılır. Bu kupaj için klasik bölge Bordeaux'dur, ancak etiketlerinde belirtilmese dahi az sayıda Yeni Dünya şarabında da bu kupajı görmek mümkündür.

“Merlo" diye okunur.

Merlot Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?

Merlot İçin Önemli Bölgeler Nelerdir?

FRANSA

Bordeaux

Merlot'nun klasik anavatanıdır. Bu bölge Atlantik okyanusuna yakın olduğundan yoğun yağış alan ılıman bir iklime sahiptir. Bu bölgede Cabernet Sauvignon ve Merlot yaygın olarak harmanlanırlar. Harmanın proporsiyonları şarabın planlanan stiline bağlıdır, ancak toprak tipinin ve yıllık hava koşullarının da önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bordeaux bölgesi Garonne ve Dordogne nehirlerinin birleştiği Gironde Estuary bölgesinde doğal bir şekilde 'Sağ Yaka' ve 'Sol Yaka' olarak bölünmüştür. Merlot türünün baskın olduğu en önemli şaraplar, sağ yakadaki Saint-Émilion AOC ve Pomerol AOC bölgelerinden gelir.

Güney Fransa

Sıcak iklimli güney Fransa'da da Merlot yaygın olarak yetiştirilir. Monosepaj Merlot şarapları bulunabileceği gibi Cabernet Sauvignon, Grenache ve Syrah gibi diğer üzüm türlerinden yapılan harmanlar da görülebilir.

ABD

Monosepaj Merlot ve diğer üzüm türleriyle kupaja giren Merlot şarapları Kaliforniya eyaletinin bir çok bölgesinde önemlidir. California etiketli meyvemsi ve orta gövdeli şaraplardan Napa Valley ve Sonoma bölgelerindeki tam gövdeli konsantre şaraplara kadar farklı stiller görülebilir. Kaliforniya'da üretilen kırmızı şarapların ortak yanı belirgin meşe (vanilya, Hindistan cevizi) tatlarıdır.

ŞİLİ

Central Valley bölgesinde Merlot iyi olgunlaşır ve hemen tüketime hazır yüksek hacimli üretim yapan markalar açısından yumuşak içimli ve hafif gövdeli stiller için önemlidir.

GÜNEY AFRİKA

Güney Afrika'da Stellenbosch bölgesinde, klasik Bordeaux türlerinden yapılan komplike ve yıllandırma potansiyeline sahip kırmızı şaraplar yaygındır.

AVUSTRALYA

Ülkenin batısındaki Margaret River bölgesinde Cabernet Sauvignon ile harmanlanan şaraplar görülür.

Merlot Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?

YENİ ZELANDA

Kuzey adada bulunan Hawke's bay bölgesinde Merlot üzümünden monosepaj veya Cabernet Sauvignon ile harmanlanan şaraplara rastlanabilir.

TÜRKİYE

Merlot, ülkemizde genellikle Manisa, Menderes, Trakya, Urla/İzmir ve Denizli bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Merlot Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?

​Merlot Şarap Hangi Yemeklerle Eşleştirilebilir?

Merlot, çok çeşitli yiyeceklerle eşleştiği için farklı yemeklerin tüketildiği bir masaya rahatlıkla ortaya söylenebilir. Izgara dana pirzola, mantar soslu ızgara dana bonfile, filet mignon, fırında kuzu, ızgara kuzu pirzola, fırında hindi dolma, pizza, barbekü tavuk, kızarmış hindi, penne boscaiola, parmesan, gouda, Trakya eski kaşar, eskitilmiş cheddar ile deneyebilirsiniz.

Merlot Hangi Kadehte Servis Edilmelidir?

Kırmızı şaraplar için kullandığımız kadehler beyazlar veya rozeler için kullandığımız kadehlerden daha büyüktür.  Bu tip kadehler ağız kısmının genişliği sebebiyle şarabın hava ile daha fazla temas ederek aromalarının açılmasına da yardımcı oluyor.

Kadeh; görünüm, koku, tat ve yapı üzerine mümkün olan en iyi duyumları alabilmek için önemlidir. Bordeaux tip kadehler; taneni yüksek, asidi orta düzeyde şaraplar içindir. Şarabı dilin ortasına yönlendirerek meyve, tanen ve asit dengesini sağlar. (Cabernet Sauvignon, Merlot, Boğazkere, Öküzgözü-Boğazkere, Bordeaux şarapları vb..)

Merlot Şarabı Hangi Sıcaklık Derecesinde Servis Edilmelidir?

15–18°C servis edilmesi tavsiye edilir.

Merlot Şarabı Hakkında Daha Fazlası..

Merlot, Cabernet Franc ve Magdeleine Noire des Charentes'in çocuğudur. Bu, Merlot'yu Cabernet Sauvignon'un kardeşi yapar!Merlot, Fransa'nın Bordeaux kentinde en çok dikilen şaraplık üzümdür. Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec ve Petit Verdot ile aynı iklimlerde yetişir.Merlot şarabı, kör tadımlarda kolayca karıştırılabilir. Bununla birlikte, Cabernet'den daha yumuşak tanenler hissedilir.

Merlot Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?

Üzümün rengine ithafen Merlot adını Fransızca'da minik kara kuş anlamına gelen 'Merle' sözcüğüden aldığı düşünülmektedir.Merlot'tan ilk kez 1783'te bahsedildi. Merlau olarak hecelediler ve “iyi toprakta verimli, siyah ve mükemmel bir şarap yapar" dediler.

En pahalı Merlot, 2011'de müzayedede satıldı. 1961 Pétrus'un bir kasası USD144.000 (şişe başına USD12.000 eder)

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo