Paylaş :

Sommelier Nedir?

Sommelier Nedir?

Sommelier; bir restaurantta ya da otelde, tüm içeceklerin tedariğinden, stoklamasına, menüleştirilmesinden, satışına kadar sorumlu olan kişidir. Bir anlamda içecek direktörüdür: alkollü veya alkolsüz tüm içecekler ile bu içeceklerin yemeklerle uyumuna kadar herşeyden sorumludur. Bu anlamda mekana gelen misafirlere menü danışmanlığı da yapar. Tüm dünyada, önemli ve prestijli restaurant ve otellerde mutlaka en az bir sommelier çalışmaktadır.

Sommelier Nedir?

1969 yılında kurulan Londra merkezli Wine & Spirit Education Trust 50 yılı aşkın tecrübesi ile sektör tarafından kabul görmüş şarap ve yüksek alkollü içkiler eğitimleri ve sertifikaları vermektedir. Bu süre içerisinde WSET, bu alandaki en büyük küresel program sağlayacısı olmayı başarmıştır. WSET® kursları şu anda 70 ülkede verilmektedir. WSET® kursları ve sertifikaları, başlangıç düzeyinden, uzmanlık düzeyine kadar beş farklı bilgi ve yetenek seviyesini kapsamaktadır. Sertifika programları şarap ve yüksek alkollü içkilerde ürün bilgisini içerdiği gibi, öğrencilerin bu içkilerin tadım tekniklerini geliştirme konusuna da hassasiyetle eğilmektedir. Bu kurslar, şarap ve yüksek alkollü içkiler sektöründe çalışanlar için işlerinde gerekli temel eğitimi sunmanın yanısıra, konuya ilgi duyan herkes için tasarlanmıştır.(www.wsetglobal.com)

WSET Uluslararası Programı'nın bir parçası olarak WSET sertifikaları Yetkili Temsilciler aracılığı ile tüm dünyada verilebilmektedir. Yetkili Temsilciler, öğrencilerin WSET sertifikasına sahip olmaları için gerekli nitelikleri sağlayan yüksek standartlarda eğitim verdiklerinin onaylanması amacıyla detaylı ve özenli şekilde kontrol edilmektedirler.

Uluslararası geçerliliğe sahip WSET programı için daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Sertifikalı sommelier olmak ne kadar sürer?

O size bağlı! Bununla birlikte, çoğu sertifika programının bir yıl veya daha fazla sürebiliyor.

Ünlü sommelierlerden İsa Bal'ın podcast için tıklayınız.

Ünlü sommelierlerden Süleyman Şen'in podcast için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo