Paylaş :

MARIE-ANTOINE CARÊME

MARIE-ANTOINE CARÊME

Avrupa'nın kraliyet ailesine hizmet eden, mutfak üzerine klasik eserler yazan ve mutfak kavramını hem sanat hem de bilim olarak geliştiren Fransız şef. Sık sık Fransız gastronomisinin kurucusu olarak anılır ve haute cuisine yani klasik Fransız mutfağının öncülerindendir.

Carême'nin mutfağı, Avrupa'nın eski toplumuna uygun, ihtişamlı dekoratifi ve ayrıntılı teşhiri ile ünlüydü.

Carême 1783 yılında doğdu. Ailesinin on beş çocuğundan biriydi. On yaşındayken kendi başına daha iyi idare edeceğini söyleyen babası tarafından terk edildi. Carême bir tavernada çalışmaya ve aşçılığın temellerini öğrenmeye başladı. On üç yaşındayken Paris'in en ünlü pastacılarından  Monsieur Sylvain Bailly'nin çırağı oldu. Bailly, Carême'i mimari çizimler üzerinde çalışmaya ve nefes kesici pasta tasarımları yaratmaya teşvik etti. Pièce montée denen bu sanattaki ustalığı Carême'e büyük bir şöhret kazandırdı ve Napolyon döneminin ünlü diplomatlarından Charles-Maurice de Talleyrand- Pêrigord'un uğrak yeri olan şık bir pastanede çalışmaya başlması Talleyrand​ tarafından keşfedilmesine vesile oldu.

Carême'nin özenle şekillendirilmiş şekerlemeleri Napolyon'un masasına ulaşmıştır. Carême daha sonra Talleyrand'ın şefi (12 yıl), Büyük Britanya'nın prens naibi (gelecekteki George IV) (2 yıl) ve kısa bir süre sonra Rus Çar 1.Alexander'ın, Viyana sarayının, şefi olmuştur. Sonrasında sırasıyla; Paris Büyükelçiliği, Württemberg Prensi, Londonderry Markisi ve Prenses Bagration ile ve sonrasında Ferrières malikanesinde Baron de Rothschild ile yedi yıl geçirmiştir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo