Paylaş :

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Marka

Bir viski etiketinde bahsedilen belki de en basit ve göze çarpan detay, viskiyi yaratan markanın ya da damıtımevinin adıdır. Bir viski etiketinde görsel olarak en belirgin ayrıntıdır ve genellikle diğer bilgilerin üzerinde yer alır.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Viskinin Türü

Single Malt mı? Blended mı? Single Grain viski mi?

5 farklı Scotch viski türü vardır: Blended Scotch, Single Malt Scotch, Blended Malt Scotch, Single Grain Scotch ve Blended Grain Scotch.

Bir şişe viski satın alırken türünü incelemek iyi bir başlangıç noktasıdır. Viskinin türü, şişedeki etiketin veya varsa kutusunun üzerinde açıkça belirtilmiş olmalıdır.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Üretim Bölgesi

Viski türünün önüne viskinin üretildiği bölge ismi eklenebilir. Bu sayede viskinin nerede üretildiği, türünün ne olduğu net bir şekilde ifade edilmiş olur. Özellikle Single Malt viskilerin etiketlerin viski türünden önce bölge ismini görürüz. Bu bölgeler Campbeltown, Islay, Speyside, Lowland ve Highland’dır.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Viskinin Yaşı

Viski yaşının belirtildiği; ‘x year old’  ifadesi de bazı etiketlerde görülebilir.

Eğer belirtiliyorsa; şişedeki en genç viskinin yaşını etikette görürüz. Yaşın belirtilmediği durumlarda, şişedeki en genç viskinin en az 3 yaşında olduğunu varsayabilirsiniz. Bunun nedeni, Scotch'un en 3 yıl meşe fıçıda olgunlaştırılmasıdır.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Fıçı Türü

Zorunluluk olmamakla birlikte bazı viski etiketlerinde viskinin çeşidi yazmaktadır ve bu bilgi bize viskiye dair ipuçları verir.

Birçok viski, eski Bourbon fıçılarında olgunlaştırılırken bazıları ise iki veya üç farklı fıçıda olgunlaştırılır veya bitiş verilir. Sherry, port, rom, şarap ve birçok farklı fıçı türü damıtıcılar ve blenderlar tarafından kullanılmaktadır.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Alkol Oranı

Viskinin minimum alkol oranı %40 olmak zorundadır. Alkol oranı genellikle etiketin alt satırlarında bulunur. Genelde %40-45 derecelerindedir.

%50-60 derecelerde de viskiler olabilir. Bunlar genellikle su ile söndürülmemiş fıçı sertliğindeki viskilerdir.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

Günümüzde pek çok viskinin şişesinde veya kutusunda hikayesi, tarihçesi ve aromalara dair notlar olabiliyor. Şişenin her yerine bir göz atmak faydalı olabilir.

SCOTCH ETİKETİ NASIL OKUNUR?

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo