Paylaş :

RAKI GASTRONOMİSİ: RAKI ŞİŞESİNDE İTALYAN OLSAM

RAKI GASTRONOMİSİ: RAKI ŞİŞESİNDE İTALYAN OLSAM

Yazar Elvan Uysal Bottoni’nin kalemi ve fotoğraf sanatçısı Derya Turgut2un objektifiyle hayat verdikleri ‘Rakı Şişesinde İtalyan Olsam’ kitabı IWSA sofrasında. EMA’nın şefi Yaren Çarpar’ın kitaptaki tariflerden hazırlayacağı yemekler ile IWSA’nın yöneticisi ve eğitmeni Ayça Budak’ın eşleşmeleri IWSA’da buluşuyor.

Elvan Uysal Bottoni

3 Kasım 1974’te İstanbul’da doğdu. Türkiye’de İngiliz Dili, İtalya’da Sinema ve Sahne Sanatları okudu. Türkiye’de ve İtalya’da yazılı ve görsel basın alanlarında çalıştı. 2000 yılından beri Roma’da yaşıyor.

Alice televizyon kanalında iki yıl boyunca Türkçe Yayın Sorumlusu olarak çalıştı. 2006- 2009 yılları arasında National Geographic Channel Türkiye ve National Geographic WILD İtalya kanallarının program koordinatörlüğünü yaptı. Mamma Mia - İtalyan Mutfağı Hakkında Çok Şey, Üzümler ve İnsanlar Toprak Ana Bağban Baba, Yavru Gurmeye Masallar, Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı, Yavru Gurme Rüya ile Deniz Büyülü Bostanda kitaplarının yazarı. La Cucina Italiana dergisinde İtalyan mutfak kültürü, Hürriyet Kelebek ekinde zeytinyağı

ve kültürü üzerine yazıyor. Şarap, zeytinyağı, peynir, bal tadımcısı, duyusal analist. Gambero Rosso grubunun İtalya’nın Zeytinyağları rehberinin final jürisinde, Toscana Ticaret Odası’nda akredite resmi panel üyesi. Lorenzo Deniz’in annesi.

instagram: cigvepismis [email protected]

Derya Turgut Sancar

İstanbul’da doğdu. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nü bitirdi. 12 yıl sürdürdüğü finans kariyerine 2009 yılında son verdi. 2011 yılında İstanbul Culinary Institute’da gastronomi eğitimine başladı. Bu dönemde aldığı fotoğraf eğitiminin ardından yemek fotoğrafçılığına yöneldi. Profesyonel çalışmalarında temel olarak yemeğe ve yemeği yaratanlara odaklanan Derya’nın ikinci tutkusu olan seyahat fotoğrafları da pek çok ulusal ve uluslararası dergide yayınlanmıştır.

Tarzını, gücünü doğal ışıktan alan temiz ve yalın çizgilerle tanımlayan Derya’nın çektiği her kare günlük karşılaştığımız ayrıntıların içindeki tüm güzellikleri rafine bir şekilde gözler önüne serer.

Türkiye’deki birçok restoran ve mekânı fotoğrafladı. Conde Nast Traveller, Vogue, Gambero Rosso, Simple Things, FoodPrint, Qantas Travel Insider gibi dergilerin yanında, Emma Teyze’nin Kitabı, İçindekiler2, Sır 140 Tarif gibi yerli ve yabancı yemek kitapları için fotoğraf çekimleri yaptı.

instagram: _deryaturgut www.deryaturgut.com

Yaren Çarpar

1992 yılında Hatay/İskenderun ‘da doğdu. Ailesinin İskenderun’da sahip olduğu işletmede servis, mutfak ve aynı zamanda işletmecilik tecrübesi edinirken kendi hikayesini mutfakta yemek pişirerek anlatmaya karar vererek profesyonel bir eğitim almak için İstanbul’a gelerek 2011 yılında Mutfak Sanatları Akademisi Uluslararası Profesyonel Aşçılık bölümünden mezun oldu.

Sırası ile İstanbul Swissotel The Bosphorus, İstanbul Zuma Restaurant, İstanbul La Petite Maison Restaurant gibi profesyonel mutfaklarda deneyim kazanırken bir taraftan Gastronomika (Anadolu mutfağını yeniden kimliklendirme projesi) ve Kitchen Guerilla’da yer aldı.

Tüm bu proje ve tecrübelerden sonra Arda Türkmen’in sahibi restoranların koordinatör şefliğini yaptıktan sonra Arda Türkmen’in asistanlığı sırasında bazı okullarda, atölye alanlarında, kurumsal markalara yönelik düzenlenen workshoplar yaptı. Asistanlıkla beraber Tv8’de yayınlanan Arda’nın Mutfağı Tv programının yemek editörlüğünü yaparken bir taraftan da pek çok uluslararası ve yerli markaya yemek stilistliği yapmaya başladı.

Birkaç restorana konsept ve menü danışmalığı yaparken Arda Türkmen’in ekibinden ayrılarak kendi danışmanlık hizmeti verdiği ofisini kurup orada workshoplar vermeye devam etti.

Şimdi Fethiye’de bulunan LLULL Tershane markasında danışman şef. Aynı zamanda kendisine ait olan, tüm tecrübelerini yansıtabileceğini düşündüğü Ema Bakery & Catering firması ile Teşvikiye’de yer alan dükkanında hizmet veriyor. Tüm bunların yanı sıra yemek stilistliği ve markalara da reçete danışmanlığı yapmaya devam etmekte.

Ayça Budak

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlamıştır. İleri derece İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İş hayatına üniversite yıllarında yaz aylarında Londra’da öğrenci rehberliği ve tam zamanlı olarak da  ATÜ Duty Free Vintage Şarap Mağazası’nda Satış Temsilcisi olarak başlamış ve sektörün önemli şarap markalarında da görev yapmıştır. 2005 yılında Mey İçki/Diageo’da çalışmaya başlayan Ayça Budak, Saha Eğitim Yöneticisi , Ticari Pazarlama On Trade Şefi , Satış Yöneticisi, Kayra Wine Center Eğitim Müdürü gibi  birçok farklı pozisyonda görev almıştır. 2000 yılından beri aynı zamanda  hobisi olan şarap ve alkollü içkiler sektöründe çalışmakta ve Temmuz 2013’ten beri de IWSA yönetimini sürdürmektedir. Ayça Budak bu dönem boyunca birçok şarap uzmanı ile çalışmıştır.

California Vinquiry Labs Sensory Training, Plumpton College Viticulture,  MSA Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve Wine & Spirit Education Trust Level 4 Diploma eğitimi almıştır. MEB ve WSET’nin yetkili eğitmenidir. Ayrıca Management Center Turkey’den  Eğiticinin Eğitimi, ACT Danışmanlık’tan Koçluk ve Mentorluk, Diem Akademi’den Nefes Eğitimi ve  Hikaye Anlatıcılığı gibi bir çok mesleki ve kişisel gelişim sertifikasına sahiptir.

International Wine& Spirits Academy

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan IWSA, gastronomi sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme &içme eğitimine destek oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR

Etkinlik 18 yaş üstüne açıktır.

Herhangi bir gıda alerjiniz veya yiyemediğiniz gıdalarla ilgili bilet alım işlemi sonrasında [email protected]’ ye bilgi vermenizi rica ederiz.

Program Tarihleri
1. Gün Tarihi

Gün: 03/05/2023
Saat: 19:00-23:00

Program Yeri

IWSA, River Plaza 28. Kat

Program Adresi

RIVER PLAZA’YA GELİŞ 1.Metro ile Geliş Metro ile Levent Durağında inince Özdilek AVM oklarını takip ederek, AVM’ye vardıktan sonra, en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza’ya giriş yapabilirsiniz. 2.Metro veya Otobüsle Gelenler için Alternatif AVM bitiminde hemen yanındaki yola saparak (Dede Korkut Sokak üzerinden) Bahar Sokağa giriş yapabilir; River Plaza’nın ana girişinden geçiş yapabilirsiniz. 3.Araba ile Geliş Özdilek AVM’nin otoparkını kullanarak, otoparka giriş yaptıktan sonra (otopark ücretsizdir) en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza’ya giriş yapabilirsiniz.

Duyurularımızdan önceden haberdar olmak isterseniz E-bülten aboneliği başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo