Paylaş :

SCOTCH&DINE:THE NOSE IN THE BARREL

SCOTCH&DINE:THE NOSE IN THE BARREL

IWSA'da kokuların gizli dünyasını keşfedin!

Parfümör Vedat Ozan ve Neobloom'un belirlediği koku profillerine uyum sağlayan parfümler, şef Can Aras'ın hazırladığı lezzetler ile içki kültürü yazarı Dr Burkay Adalığ'nın viski eşleşmeleriyle ve Ayça Budak'ın sohbetiyle gerçekleşecek koku ve tat alma duyularına hitap eden interaktif ve deneyimsel bir buluşma sizleri bekliyor.

VEDAT OZAN

Yazar, araştırmacı ve parfümör Vedat Ozan (d. 1959), İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Lisansüstü Programı'nda "Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi" adlı dersin kurucu eğitmenidir. Açık Radyo'da 150 küsur hafta boyunca süren 'Koku' programı ile Pena kanalındaki 20 bölümlük 'Vedat Ozan ile Ufkun 2 Katı' video serisini hazırlayıp sunan Ozan, aynı zamanda geçmişte İFSAK'ta fotoğraf üzerine aldığı eğitimlerin ardından proje koordinatörlüğü ve fotoğraf eğitmenliği görevlerinde de bulunmuştur.

Profesyonel bağımsız parfümörlüğünün yanı sıra duyular, duyular arası geçişkenlikler, koku ve tat duyularının çalışma ve algılanma mekanizmaları ile bunların kültürel izdüşümleri ile ilgilli muhtelif eğitim programları yürütmüştür. Yurtiçi ve yurtdışında muhtelif akademik ve/ya populer dergide koku algısı üzerine makaleleri yayımlanan, 'koku' ve 'lezzet algısı içinde koku' kavramları üzerine uzmanlığıyla bilinen Ozan, halen parfümörlük yapmanın yanısıra koku algısının işlendiği duyu eğitim  programları yürütmekte, kurumlara yönelik koku ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır.

Ozan'ın “Kokular Kitabı", “Kokular Kitabı Parfümler", “Kokular Kitabı Kültürler" ve “Kokular Kitabı Lezzetler" isimli dört adet kitabı mevcuttur.  Bu kitaplardan “Kokular Kitabı Lezzetler", 2019 yılında Gourmand World Cookbook Awards tarafından “Food Writing" kategorisinde ödüllendirilmiştir.

CAN ARAS

Lise yıllarından itibaren aşçı olmak isteyen Can Aras, Uluslararası Ticaret ve İnşaat Mühendisliği eğitimleri aldı. Fakat içindeki mutfak aşkıyla bu eğitimleri bir tarafa bırakarak USLA Akademi'de profesyonel aşçılık bölümüne başladı. Akademi ile eşzamanlı olarak çeşitli restoranlarda çalışmaya başlayan Aras, sonrasında Londra'ya giderek kariyerine burada devam etti.

2021'den beri ise Alaçatı'da yer alan Amavi'de, executive şef olarak görev alıyor.

BURKAY ADALIĞ

Dr Burkay Adalığ, 25 yıllık doktorluk ve ilaç sektörü yöneticiliği kariyerinin ardından tutkusu olan içki kültürü konusuna odaklanmıştır. Türkiye'nin ilk viski kültürü sitesi olan Altın Örümcek ödüllü meleklerinpayi.com'un kurucusu olan Dr Burkay Adalığ, 2019 yılında yayımladığı Meleklerin Payı ve 2020 yılında yayımladığı İmbikten Kadehe kitaplarıyla gastronomi dünyasının Oscar'ları sayılan Gourmand Awards'da Best Whisky, Best Cocktail ve Best Spirits dallarında ödül almıştır. Dr. Burkay Adalığ İskoçya'nın en prestijli unvanlarından olan Keeper of the Quaich (Kadeh Muhafızı) nişanı sahibidir. Kişi ve kurumlara özel viski, distile içkiler ve puro eğitim programları düzenlemekte, firmalara stratejik danışmanlık vermekte ve içki/puro kültürü üstüne kitaplar hazırlamaya devam etmektedir.

AYÇA BUDAK

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamlamıştır. İleri derece İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İş hayatına üniversite yıllarında yaz aylarında Londra'da öğrenci rehberliği ve tam zamanlı olarak da  ATÜ Duty Free Vintage Şarap Mağazası'nda Satış Temsilcisi olarak başlamış ve sektörün önemli şarap markalarında da görev yapmıştır. 2005 yılında Mey İçki/Diageo'da çalışmaya başlayan Ayça Budak, Saha Eğitim Yöneticisi , Ticari Pazarlama On Trade Şefi , Satış Yöneticisi, Kayra Wine Center Eğitim Müdürü gibi  birçok farklı pozisyonda görev almıştır. 2000 yılından beri aynı zamanda hobisi olan şarap ve alkollü içkiler sektöründe çalışmakta ve Temmuz 2013'ten beri de IWSA yönetimini sürdürmektedir. Ayça Budak bu dönem boyunca birçok şarap uzmanı ile çalışmıştır. Anason Akademisi ve Anadolu Üzümleri programlarının da eğitmenidir.

California Vinquiry Labs Sensory Training, Plumpton College Viticulture,  MSA Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve Wine & Spirit Education Trust Level 4 Diploma eğitimi almıştır. MEB ve WSET'nin yetkili eğitmenidir. Ayrıca Management Center Turkey'den Eğiticinin Eğitimi, ACT Danışmanlık'tan Koçluk ve Mentorluk, Diem Akademi'den Nefes Eğitimi ve  Hikaye Anlatıcılığı gibi bir çok mesleki ve kişisel gelişim sertifikasına sahiptir.

NEO BLOOM

NeoBloom, 10 yılı aşkın süredir lüks ve niş parfüm markalarını Türkiye'ye getiren Parfüm Tasarım Atölyesi'nin kurucularının tutkusundan yola çıktı. Neo-bloom.com sanat, doğa ve güzellik arasındaki ilişkileri ilham yazılarıyla keşfedebileceğiniz, duyusal deneyim etkinlikleri tasarlayan ve lüks güzellik ürünleri satışını gerçekleştiren bir online platformdur.  

International Wine& Spirits Academy

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan IWSA, gastronomi sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme &içme eğitimine destek oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Herhangi bir gıda alerjiniz var ise [email protected] adresine bildirmenizi rica ederiz.

Etkinlik 18 yaş üstüne açıktır.

*Covid-19 salgını dolayısıyla bir araya gelmemize engel olacak bir durum olması durumunda atölye etkinliğini ileri bir tarihe ertelemek durumunda kalabiliriz.

Scotch&Dine: The Nose in the Barrel

Program Tarihleri
1. Gün Tarihi

Gün: 28/11/2022
Saat: 19:00-23:00

Program Yeri

IWSA, River Plaza’nın 28. Katındadır.

Program Adresi

Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No: 13 River Plaza Kat:28 34394 Şişli / İstanbul RIVER PLAZA'YA GELİŞ 1.Metro ile Geliş Metro ile Levent Durağında inince Özdilek AVM oklarını takip ederek, AVM'ye vardıktan sonra, en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza'ya giriş yapabilirsiniz. 2.Metro veya Otobüsle Gelenler için Alternatif AVM bitiminde hemen yanındaki yola saparak (Dede Korkut Sokak üzerinden) Bahar Sokağa giriş yapabilir; River Plaza'nın ana girişinden geçiş yapabilirsiniz. 3.Araba ile Geliş Özdilek AVM'nin otoparkını kullanarak, otoparka giriş yaptıktan sonra (otopark ücretsizdir) en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza'ya giriş yapabilirsiniz.

Duyurularımızdan önceden haberdar olmak isterseniz E-bülten aboneliği başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo