Paylaş :

Grenache Üzümünün Genel Özellikleri Nedir

Grenache Üzümünün Genel Özellikleri Nedir

Grenache bir siyah üzüm türüdür. Bu siyah üzüm türü İspanya'da Garnacha olarak bilinir, ancak diğer bölgelerin çoğunda, şarap etiketinde Grenache olarak yer alır. Grenache üzümleri yüksek şeker ve düşük asidite düzeyine sahip, ince kabuklu, iri taneli üzümlerdir. Ortaya çıkan şaraplar genelde koyu renkli değildir, ancak gövdelidir. Çoğunlukla kırmızı meyve (çilek, ahududu) ve baharat (beyaz biber, meyan kökü, karanfil) aromaları taşır. Olgunlaştıkça baharat aromaları, karamela ve derimsi aromalara dönüşür. Grenache olgunlaşmak için sıcak iklimlere ihtiyaç duyar. İnce kabuklu olması nedeniyle, Grenache üzümlerinden kolaylıkla roze şaraplar yapılır. Bunlar kırmızı meyve (çilek, kırmızı erik, kırmızı kiraz) aromalarına sahip olurlar. Bu şaraplar sek ve bazıları orta derece tatlılığa sahip, hafif gövdeli ve meyveli şaraplardır. Grenache, güney Rhône, güney Fransa ve İspanya'da roze şaraplar için yaygın şekilde kullanılır. Genelde en iyi, genç ve tazeyken tüketilir.

Grenache Üzümünün Genel Özellikleri Nedir

Grenache/Garnacha İçin Önemli Bölgeler Nelerdir?

FRANSA

Güney Rhône

Grenache, Fransa'daki Güney Rhône bölgesindeki önemli bir üzüm türüdür. Güney Rhône'un iklimi, yönü ve üzüm türleri Kuzey Rhône'dan oldukça farklıdır. Burada vadi düzleşirken iklim güney enlemi nedeniyle ısınır. Grenache bu bölgede başarılı bir şekilde olgunlaşır. Güney Rhône'da yapılan kırmızı Grenache şarapları tipik olarak Syrah dahil çeşitli yerel üzüm türleriyle harmanlanır.

Côtes du Rhône etiketli en ucuz şaraplar tipik olarak basittir, orta gövdelidir ve kırmızı meyveyle baharat tatlarına sahiptirler. Côtes du Rhône Villages etiketli şaraplar daha yüksek seviyede kompleksite sunabilir.

Châteauneuf-du-Pape etiketli şaraplar yüksek alkol oranına sahip tam gövdeli şaraplar olarak bilinirler.

Güney Fransa

Grenache, Fransa'nın güneyinde yapılan hem kırmızı hem de roze şaraplar için önemli bir türdür.

İSPANYA

Grenache, İspanya'da Garnacha ismiyle bilinir.

AVUSTRALYA

Güney Avustralya'nın sıcak Barossa Valley ve McLaren Vale bölgeleri, birçok yaşlı  Grenache asmasına ev sahipliği yapar. Grenache üzümü aynı zamanda Shiraz ve diğer türlerle harmanlanır. Bu şaraplar stil ve kalite açısından Châteauneuf-du-Pape etiketli şaraplara benzetilebilir.

Grenache Üzümünün Genel Özellikleri Nedir

Grenache/Garnacha Şarabı Hangi Yemeklerle Eşleştirilebilir?

Tavuk, kızarmış ördek, patlıcan, osso buco, ızgara etler, baharatlı yemekler,  Asya mutfağı ile eşleştirilebilir.

Grenache/Garnacha Hangi Kadehte Servis Edilmelidir?

Kırmızı şaraplar için kullandığımız kadehler beyazlar veya rozeler için kullandığımız kadehlerden daha büyüktür.  Bu tip kadehler ağız kısmının genişliği sebebiyle şarabın hava ile daha fazla temas ederek aromalarının açılmasına da yardımcı oluyor.

Kadeh; görünüm, koku, tat ve yapı üzerine mümkün olan en iyi duyumları alabilmek için önemlidir. Bordeaux tip kadehler; taneni yüksek, asidi orta düzeyde şaraplar içindir. Şarabı dilin ortasına yönlendirerek meyve, tanen ve asit dengesini sağlar. (Cabernet Sauvignon, Merlot, Boğazkere, Öküzgözü-Boğazkere, Bordeaux şarapları vb..)

Grenache Üzümünün Genel Özellikleri Nedir

Grenache/Garnacha Şarabı Hangi Sıcaklık Derecesinde Servis Edilmelidir?

13°C servis edilmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo