Paylaş :

3 FARKLI ÜLKE 3 FARKLI YENİ YIL GELENEĞİ

3 FARKLI ÜLKE 3 FARKLI YENİ YIL GELENEĞİ

1.       İSKOÇYA

Yılın son günü başlayan "Hogmanay" İskoç kültürüne özgü bir yeni yıl kutlamasıdır.

Baca ve şöminenin küllerin temizlenmesi, ateş toplarıyla geçit töreni, dans ve müziklerle sosyal buluşma Ceilidh, ve ulusal şiirlerini okumak başlıca yeni yıl ritüelleridir.

First-footing ise yeni yılda eve ilk ayak basan ziyaretçinin ev sahiplerine bereketli bir yıl getireceği inancıdır. Bu nazik ziyaretçinin kapıdan elinde ekmek, kömür ve bir şişe Scotch ile girmesi beklenir.

3 FARKLI ÜLKE 3 FARKLI YENİ YIL GELENEĞİ

2.       RUSYA

Ruslar, yeni yılda gerçekleştirmek istedikleri hayallerini bir kağıda yazarlar. Sonra bu kağıdı mumla yakıp dileklerinin küllerini bir kadeh köpüren şaraba döküp saat gece yarısını vurduğunda içerler.

3 FARKLI ÜLKE 3 FARKLI YENİ YIL GELENEĞİ

3.       İSPANYA

Yılbaşı gecesi İspanyollar’ı ellerinde 12 farklı üzümle görebilirsiniz. Bu on iki üzümün her birinin yılın her bir ayını temsil ettiği söylenir. Gece yarısı saatin her vuruşunda İspanyollar yeni yılda her bir ayın şans getirmesi için bir üzüm yerler.

Yeni yılda sadece şans değil, gerçek bir servet de getirmek için gece yarısı kadeh kaldırmadan önce kadehlerindeki Cava’ya altın bir nesne atarlar. Ve sonra ‘Salud’.. derler.

Altın alyanslardan altın madeni paralara kadar her şey kadehe sığabilir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo