Paylaş :

6 MADDEDE BAROLO

Kuzey-batı İtalya’daki Piemonte’deki Barolo bölgesi at nalı şeklinde bir vadidir ve dik yamaçlardaki üzüm bağları güneye bakar.

6 MADDEDE BAROLO

1. Barolo İklimi

Kaliteli üzümleri üretmek için ideal olan uzun bir yaz ve sonbahar ile ılıman olarak sınıflandırılan karasal iklim bölgede hakimdir.

Piedmont'ta havayı etkileyen iki ana özellik vardır: buz gibi Alpler ve ılık Akdeniz.

Barolo'nun merkezine Po nehri ovası hakimdir, Alpler ve Apenin dağları ile çevrilidir. Apenin, ılıman deniz etkisini sınırlayarak ılımlı bir karasal iklim yaratır. Alpler yağmura karşı korurken yaz ayları da oldukça sıcak geçer. Gece/ gündüz sıcaklık farkı etkisiyle üzümlerin asiditesi yüksek ve canlıdır.

Geç olgunlaşan Nebbiolo üzümünün hasadı genellikle ekim başından ortasına kadar yapılır, ancak bazı üreticiler Eylül sonunda daha erken hasat yapılmasına izin veren bağcılık tekniklerini deniyor. Hasat zamanındaki yağmurlar ve downy mildew ile büyüme mevsiminin başlarındaki dolu hasarı bağcıların en büyük endişeleridir. Vadiye çöken sis hattının üzerinde bulunan asmalar en iyi üzümleri üretir.

6 MADDEDE BAROLO

2. Barolo Toprak Yapısı

Barolo şarapları her zaman belirgin tanen ve asidite ile güçlü ve konsantredir. Farklı alt bölgelerinin belirgin stil farklılıkları ise iki ana farklı toprak yapısının yansımasıdır.

Toprak yapılarından biri Tortoniyen dönemden kalma kireçtaşı nispeten daha taze, verimli ve yoğundur. Bu toprak yapısı, La Morra ve Barolo kasabalarındaki bağlarda görülür. Bağın konumuna bağlı olarak daha yumuşak, daha meyvemsi, aromatik şaraplar üretebilir. Helvetian toprak yapısı ise daha yüksek oranda kumtaşı ve kum karışımı daha az verimli, daha çorak topraktır. Bu toprak yapısının görüldüğü Monforte d’Alba ve Serralunga d’Alba kasabalarındaki bağlardan daha gövdeli, daha yoğun ve daha yavaş olgunlaşan şaraplar üretilir.

6 MADDEDE BAROLO

3. Barolo Bölgesinin Üzümü

Şarabın kralı, Kralların şarabı Barolo %100 Nebbiolo üzümünden üretilir. Yüksek tanenli, asitli, gövdeli sek kırmızı Barolo şaraplarında gül, menekşe gibi kurutulmuş çiçekler, anason, kiraz, vişne, ahududu, kuru meyve aromalarının yanı sıra yıllandıkça meyan kökü, deri, çikolata aromaları da hissedilir.

6 MADDEDE BAROLO

4. Meşe

Barolo şarapları satışa sunulmadan en az 3 yıl bunun 18 ayı meşe fıçıda olmak üzere dinlendirilir. ‘Riserva’ etiketliler ise en az 5 yıl dinlendirilir.

Geleneksel olarak; Barolo, sert tanenleri yumuşatmak için büyük meşe fıçılarda birkaç yıl dinlendirilirdi. Ancak günümüzde bağ yönetimindeki gelişmeler ve daha nazik ekstraksiyon yöntemleri sayesinde daha yumuşak, daha olgun tanenlere sahip şaraplar üretilebiliyor. Dolayısıyla artık birçok üretici şaraplarını daha kısa süre dinlendirmeyi tercih ediyor.

Dinlendirme yapılan meşe fıçılar üreticinin tercihine göre küçük veya büyük hacimde olabiliyor.

6 MADDEDE BAROLO

5. Barolo Apelasyonları

Barolo, İtalya'da şarabın alabileceği en yüksek unvan olan DOCG unvanıyla kontrol ve garanti edilir.

Barolo DOCG 11 köyü kapsıyor; Barolo, Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, Cherasco, Diano d'Alba, Grinzane Cavour, La Morra, Monforte d'Alba, Novello, Roddi ve Verduno. Bu "komünlerin" her birinin kendi benzersiz tarzlarına katkıda bulunan üzüm bağları vardır. Eğer üretimde sadece bir köyden gelen üzüm kullanılmışsa, etikette köyün ismi de yazabilir.

6 MADDEDE BAROLO

6. Barolo ve Yemek Uyumu

Belirgin tanenleri ve narin çiçeksi aroma profili, Barolo'yu trüf mantarlı risotto, el yapımı makarna ve ince dilimlenmiş şarküteri gibi hafif ama zengin yiyecekler için ideal hale getirir. Ağır ateşte pişmiş beef bourguignon, kuzu eti, osso buco, porçini mantarlı yemeklerle, asiago, fontina, gorgonzola, gouda, parmesan gibi peynirlerle eşleştirilebilir.

Kaynaklar

The Oxford Companion to Wine, Jancis Robinson

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo