Paylaş :

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Yeni Yılın İlk Günü İçin Film Önerileri

Yemek / şarap sahnelerinin başrolde ve şeflerin mutfakta olduğu o iştah açan filmlerden mini bir seçki aşağıda sizi bekliyor. İster 2022'nin ilk günü tüketin isterseniz de yılın çeşitli zamanlarına saklayın, açıp açıp izleyin, keyiflenin, acıkın.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Soul Kitchen

Mutfağın, yemeğin, elimizde tuttuğumuz o havucun… Hepsinin ruhunu, enerjisini hissedip, bakış açısını biraz değiştirmek için mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Şahsına münhasır yapıda pek çok sahnesiyle; hem neşelenmek hem duygulanmak hem de “iki dakika mutfağa gidip geliyorum" demek serbest. Fatih Akın yönetmenliğinde çekilen filmde, “ilham verici" bir şefi canlandıran ve 2020 yılında hayatını kaybeden Birol Ünel'i de sevgiyle anıyorum.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

​Chef

Chef filmindeki Carl Casper da ikinci en sevdiğim şef karakter olsun! Bu film; “yemek filmi" kategorisinin hem en eğlencelisi hem de içeriğin hakkını tam verenlerden olsa gerek. Acıkmadığım sahne yok denecek kadar az, pratik tarifler de mevcut aşk, romantizm de dozunda. Paket program gibi bir film. Chef karakterini canlandıran, aynı zaman da filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Jon Favreau, gerçek hayatta da tam bir yemek tutkunu. Kendisinin Netflix'te ünlü arkadaşlarını konuk edip, yemekler yaptığı bir programı da mevcut. Programın ismi The Chef Show.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Burnt

Önceliği pozitif enerji vermek olmayan, sıra dışı bir yemek filmi. Anlatacak güçlü bir hikayesi olduğu için hemen konuya giriyorlar. İsmi, sektör içerisinde oldukça güçlü olan şef Adam Jones, geçmişte yaptığı hatalardan ve kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışarak “yeni bir ben" yaratma derdinde. Mutfakta ne kadar başarılı olduğunu hatırlatmanın tam zamanı ama yol biraz acı biberli!

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Bottle Shock

Şarabın başrolde olduğu en iyi filmlerden. Yıl 1976, Fransa'da yapılan bir kör tadımda, Kaliforniya'nın Napa Vadisi'nin şarapları, Fransızların sunduğu en iyi şarapları yendi. İşte Bottle Shock, bu önemli zaferin, büyüleyici bir kurgusal versiyonu. Filmin gücü sadece hikayesinden değil elbette. Steven Spurrier isimli şarap aşığı karakteri canlandıran Alan Rickman, izlerken güneş gibi doğuyor ve içimizi ısıtıyor.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Julie and Julia

Yemek yapmayı çok seven bu iki kadın karakterin hem tariflerle hem de hayatla ilgili anlattığı şeyleri kulağımı açıp dinledim. Umutsuzluk hissettiğim anlarda da açıp izlerim çünkü insanın içindeki yaşam motivasyonunu dışarı çıkarma konusunda da çok iyiler. Özellikle de Meryl Streep'in canlandırdığı şef Julia Child'ın bu konuda atkısı çok. İzlerken acıkmama ihtimaliniz olmadığı için de filmin başına hazırlıklı oturmanızı tavsiye ederim. Hazırlık önerileri: Çeşitli tabak tabak yemekler.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Le Chef

İçinden fazlasıyla mutfak ve yemek geçen bu Fransız komedisinde Jean Reno, eski usul çalışan kıdemli bir şefi canlandırıyor. Restoranını kurtarmak için de tarzını modernleştirmeye çalışıyor. Sinematik yemek sahneleri izlemek için el altında durması iyi olan filmlerden.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

No Reservations

İnsanın hayatı bir anda değişir ve “ben daha önce ne yapıyordum?" dedirten noktaya getirir ya hani, işte bu filmin içinden de böyle anlar geçiyor. Başarılı bir şefin hayatı, ailesel önemli bir mesele sonrası büyük oranda değişir. Bu durumun içinden, onu umutla ileriye götürecek şeylerden biri ise mutfağa duyduğu tutku olacak. Romantik komedi ve drama türündeki filmin başrolünde, enerji uyumu tavan yapmış bir üçlü var: Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart ve Abigail Breslin.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

UnCorked

İçinden şarap geçen filmler kategorisinde yer alan Uncorked, Bottle Shock kadar güçlü değil ama kendine has enerjisiyle güzel bir seyir zevki sunuyor. Film, babasının işlettiği ve mutfağında durduğu aile restoranında çalışmak yerine, şarap garsonu olmak isteyen Elijah karakterinin hikayesine odaklanıyor. Çok ama çok çalışması gerektiğinin farkında olan Elijah, bu zorlu yolu geçmeye çalışırken de sevdiklerinin desteğine ihtiyaç duyar.

FOODURİSTİK SEÇKİSİ İLE FİLM ÖNERİLERİ

Spanglish

En sevdiğim şef karakterlerden birini canlandıran Adam Sandler, John Clasky karakteriyle kalplere yerleşmeyi başardı. Daha iyi yaşam koşulları için Meksika'dan Amerika'ya göç eden bir anne ve kızı, şef John'un ailesinin yanında çalışmaya başlar ve olaylar tatlı tatlı lezzetlenmeye + gelişmeye başlar. ​

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo